Japonya’da ikinci nükleer patlama

Japonya’daki nükleer korku, yeni gelişmelerle birlikte büyümeye devam ediyor. Cumartesi günü büyük bir patlamayla sarsılan Fukushima nükleer santralinde dün ikinci bir patlama daha gerçekleşti. Almanya ise, ülkedeki nükleer santrallerin öngörülenden önce kapatılması üzerinde düşünmeye başladı.

15 Mart 2011, AHDER- Tokyo Elektrik Şirketi, Fukushima’da Daiichi reaktörünün 3 numaralı biriminde meydana gelen hidrojen patlamasında, 3 kişinin yaralandığını, 7 kişinin kaybolduğunu açıkladı. Üç numaralı birimde, cumartesi günü meydana 1 numaralı birimde meydana gelen patlama nedeniyle basıncın artmasıyla bir patlamaya olası gözüyle bakılıyordu. Bölgeden şu ana dek 180 binden fazla kişi tahliye edilirken, 160 kişinin de radyasyona maruz kaldığı tespit edildi.
Japonya’yı geçen cuma günü vuran 9 büyüklüğündeki deprem ve tsunaminin ardından Miyagi sahillerinde 2 bin kişinin cesedinin bulunduğu bildirildi.  

Japonlar Rusya’ya yerleşsin

 Rusya’da parlamentonun alt kanadı Duma’nın Başkan Yardımcısı olan Liberal Demokrat Parti Lideri Vladimir Jirinovski, deprem riski dolayısıyla Japon halkmı Sibirya’daki geniş ve boş arazilere yerleştirme teklifinde bulundu. Jirinovski, dünkü konuşmasında, cuma günü deprem ve tsunaminin vurduğu Japonya sakinlerinin “Hayatta kalmak istiyorlarsa bu toprakları terk etmeleri gerektiğini” söyledi.
Jirinovski, “Adaları paylaşmak söz konusu değil, bir insani felaketin engellenmesini öneriyoruz. Gitsinler o yerlere; inşa etsinler, yerleşsinler, sıkılmazlar ve Rusya böylesine çalışkan bir halkı ağırlamakla kazançlı çıkar” dedi. (Evrensel)