Göktaşı yağmurunu kaçırmayın

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü yetkilileri özellikle temmuz ve ağustos aylarında yoğun bir şekilde gerçekleşecek  dünyanın yörüngesinden geçen kuyruklu yıldız parçacıklarının atmosferde yanması sonucu oluşan göktaşı yağmurlarının  kaçırılmaması gerektiğini belirtiyor.

Bu yıl, 17 Temmuz-24 Ağustos arasında gerçekleşecek Perseid (Kahraman) göktaşı yağmurunda, 109P/Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı’nın bıraktığı taşların atmosfere girişinin gözlemlenebileceğini belirten yetkililer, ”Özellikle 12 Ağustos’u, 13 Ağustosa bağlayan gecede, saatte 100 kadar göktaşı görebileceğiz. 27 Temmuz gecesi de, Delta Kova Göktaşı Yağmuru izlenebilecek. Ancak bu yağmur, Perseid Göktaşı Yağmuru’nda olduğu kadar yoğun olmayacak” dedi.

Göktaşı yağmurlarının balık gözü, geniş açılı fotoğraf makineleri ile yada teleskoplarla net bir şekilde görülebileceğini anlatan yetkililer, bu olayları izleyebilmek için yabancı ülkelerde partiler düzenlendiğini söyledi.

Edirne’de göktaşı yağmuru heyecanı

Önceki gece, Edirne merkez ve Lalapaşa ilçesi ile köylerinde, saat 21:15 sıralarında gökyüzünden geçerek Bulgaristan topraklarına düştüğü iddia edilen göktaşı, kentte heyecan yarattı.

Bulgaristan’a sınır olan Saraypınar, Büyükismailçe ve Kalkansöğüt köyünde yaşayan vatandaşlar tarafından net bir şekilde görülen göktaşının, yüksek bir hışırtı çıkarttığı ve çok parlak ışık yaydığı belirtildi.

Lalapaşa Kaymakamı Ceyhun Dilşad Taşkın da, gök olayını kendisinin görmediğini, ancak gören vatandaşların olduğunu belirterek, ”Olayı araştırdırdım. Kalkansöğüt köyünden daha net görülmüş. Bu köyümüz, Bulgaristan sınırında. Bu köyden daha net görülen göktaşı, büyük ihtimalle Bulgaristan tarafına düştü. Biz da, yangın ihtimaline karşı önlemlerimizi almıştık” diye konuştu.

 (Kaynak: AA)