Sel Ağrı’yı vurdu

Ağrı’da meydana gelen sel felaketinin ardından okullar 3 gün tatil edilirken selin zararının karşılanması için Valiliğe 1 milyon TL gönderildi. Ağrı-Van ve Ağrı-Erzurum karayolları da geçici olarak trafiğe kapatıldı. 13 yaşında bir çocuk hayatını kaybetti.

Ağrı’da Pazartesi gece başlayan ve sabaha kadar aralıksız devam eden sağanak yağış, kent merkezinden geçen Taşlıçay Deresi ile Murat Nehri’nin taşması neden oldu.  Fırat, 100. Yıl ve Gazi mahallelerinde dere yataklarına kurulu çok sayıda ev ve iş yeri, su altında kaldı. Erzurum Caddesinden geçen Taşlıçay Deresi üzerindeki köprünün bir kısmının çökmesi nedeniyle Fırat Mahallesi ile kent merkezi arasında ulaşım sağlanamadığı belirtildi.

Mahsur kalan vatandaşlar, belediye, kara yolları, il özel idaresi, DSİ ve özel firmalara ait iş makineleriyle evlerden çıkartıldı.Yağışın, kent merkezinin yanı sıra ilçe ve köylerde de etkili olduğu bildirildi.

Belediye Başkanı Hasan Arslan, geçen hafta yaşanan sel felaketinden daha büyük bir felaketle karşı karşıya olduklarını belirterek, kent merkezindeki çok sayıda evde ciddi hasar oluştuğunu, alt yapının kullanılamaz hale geldiğini söyledi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Dere yatağında bulunan evler için bizim de hatamız var” açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Müdürü Turgut Koçak, sel nedeniyle tatil edilen okulların pazartesi günü eğitime başlayacağını açıkladı.

Sel felaketi nedeniyle evleri zarar gören 100. Yıl Mahallesinde yaşayan 50 kişilik grup, Valilik önünde toplandı. Mahallelerine yardım yapılmadığını öne süren vatandaşların taşkınlık çıkarması ve Vali Vekili Murat Güven ile görüşmek istediklerini belirtmesi üzerine, Valilik önünde güvenlik önlemi alan Çevik Kuvvet ekipleri, vatandaşları dağıtmaya çalıştı.

Olay yerine gelen Emniyet Müdürü Naci Kuru, vatandaşları sağ duyulu olmaya davet ederek, aralarından seçilen 6 temsilcinin Vali Vekili Güven ile görüşmesini sağladı.

Vali Vekili Güven görüşmeden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, sel felaketinin ardından kentteki tüm kuruluşların yaraların sarılması için seferber edildiğini belirterek, 12. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ve Türk Kızılayı tarafından kentin çeşitli noktalarına 3 seyyar mutfak kurulduğunu söyledi.