Gölcük’te korkutan deprem

Kocaeli’nin Gölcük ilçesine bağlı Değirmendere beldesinde 19 ocak Çarşamba günü sabaha karşı 04:09’da 4.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yerin 11 kilometre altında meydana gelen deprem korku ve paniğe yol açtı.

19 Ocak 2011, AHDER- 17 Ağustos depreminin merkez üssü Gölcük’te sabaha karşı meydana gelen 4.3 büyüklüğündeki deprem korku ve paniğe neden oldu. Gölcük’teki deprem, İzmit’in yanı sıra Yalova, Pendik ve Tuzla’da da hissedildi. Uzmanlar, bu depremin İstanbul ve Bursa için uyarı sinyali olabileceğini söyledi.

Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mithat Özer depremin 17 Ağustosta kırılan fayda meydana geldiğini belirterek, bunun İstanbul ve Bursa için uyarı sinyali olabileceğini söyledi. Prof. Özer, “Adapazarı ve bu bölgelerde; yani 17 Ağustosta kırılan fay yakınında birşey olacağını düşünmüyorum. Rahat olsunlar. Eğer telaşlanılacaksa potansiyel deprem beklediğimiz faylar için endişelenmek gerekir. İstanbul olabilir, güneyde Bursa olabilir. Bu ikisi için belki ‘haberci mi?’ diye düşünülebilir” dedi.

“Depremden korkmamak için yapıların güvenli olması gerekir”

 Jeofizik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu da, “Marmara ve İstanbul civarında yaşayan vatandaşlar rahat olabilirler mi?” şeklindeki soruya, “Ben rahat olamıyorum. 17 Ağustostan önce de böyleydim. Çünkü oradaki tehlikeleri biliyorduk. Rahat olabilmek için yapıların güvenli olması gerekir” cevabını verdi.