Pakistan’ın güneybatısı sallandı

Pakistan’da 18 Ocak Salı günü saat 20:23’te (UTC) şiddetli bir deprem meydana geldi. Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi, ülkenin güneybatısındaki depremin büyüklüğünü 7.2 olarak açıkladı.

19 Ocak 2011, AHDER- Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), yerin 68 kilometre altında meydana gelen depremin merkez üssünü,  Dalbandin kentinin 55 kilometre batısı, başkent İslamabad’ın ise 1035 kilometre batı-güneybatısı olarak açıkladı.

Pasifik Tsunami Merkezi’nin, Hint okyanusunda tsunami uyarısında bulunmadığı kaydedildi.

Pakistan’ın güneybatısındaki Belucistan eyaletinin, İran sınırı yakınındaki Dalbandin şehrinin 45 kilometre kadar batısında meydana gelen şiddetli deprem Karaçi, Multan, Lahor, Haydarabad ve Kuetta şehirlerinde de hissedildi. Deprem yüzünden bu şehirlerde halk panik içinde sokaklara döküldü.

Bölgeden gelen ilk bilgilere sadece bir kadın geçirdiği kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Yetkililer, büyüklüğü son olarak 7,2 olarak açıklanan depremin merkez üssünün yakınındaki köylere hasar tespiti için ekipler gönderdi. İran sınırı yakınındaki Dalbandin şehrinin 55 kilometre batısını vuran deprem, Karaçi, Multan, Lahor, Haydarabad ve Kuetta şehirlerinin yanı sıra Afganistan, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi ve Dubai’de de hissedildi.

Pakistan meteoroloji kurumu, depremle ilgili henüz açıklama yapmazken, televizyonlarda konuşan uzmanlar, depremin kısa sürdüğünü, ancak çok şiddetli olduğu için yıkıcı etkisi olabileceğini belirttiler.

Pakistan, 2010’un temmuz ayında tarihinin en büyük sel felaketlerinden birini yaşamış ve 300’ün üzerinde can kaybı olmuştu.

Ülkenin kuzeybatısında 2005’te meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremde de, 80 bin kişi yaşamını yitirmiş, 3 milyon kişi evsiz kalmıştı.