Güneş panellerinin en verimli olabileceği çatıları gösteren harita

Mapdwell tasarruf açısından bir öngörü sağlıyor

güneş paneli haritası enerji verimli fotovoltaik

Bir evi güneş enerjisi sistemleri ile donatmak, çevre dostu bir yaklaşım olmasının yanı sıra tasarruf etmek açısından da büyük önem taşıyor. Öte yandan yüksek gelir grubunda olmayanlar için güneş enerjisi donanımına yapılacak masraf da göz korkutucu olabiliyor. Bu noktada evin konumunun ve güneş alma potansiyelinin, güneş panellerinden alınacak verimi doğrudan etkileyeceği gözden kaçırılmamalı. Mapdwell tüketiciye bu yönüyle yardımcı olmayı amaçlamış. Tüketiciye, kentteki evlerin fotovoltaik potansiyelini göstererek en uygun evini seçmesine yardımcı oluyor.

mapdwell güneş paneli haritası

Şu anda yalnızca Cambridge için hizmet veren uygulamaya yakında başka şehirler de eklenecek. Sistem Google Maps API ve onun üzerine bindirilmiş karmaşık bir framework ile çalışıyor. Ayrıca fotovoltaik sistem açısından önemli olabilecek çatı şekli, eğimi ve hava durumu tarihi gibi başka veriler de kullanılıyor.

Zayıf fotovoltaik potansiyeli kahverengi ile, iyi fotovoltaik potansiyel sarı ile temsil ediliyor. Ayrıca her adres tıklandığında, o eve ilişkin fotovoltaik sistem kurma maliyeti haritada görülebiliyor. Elbette daha önemlisi yıllık tasarruf, karbon dengesi, takılması gereken panellerin boyutları ve kara geçmeye başlamadan önceki maliyetin ne kadar olacağı da sistem sayesinde önceden görülebiliyor.

Sürdürülebilir yaşamın temel prensiplerinden olan temiz enerji kullanımını hayata geçirmek ve sorumlu tüketici için maliyet-tasarruf konusundaki belirsizlikleri ortadan kaldırmak adına Mapdwell büyük bir misyonu yerine getiriyor.

Pozitif bir değişimin yaşanabilmesi için Mapdwell gibi projelerin geliştirilmesi ve yaygınlaşması büyük önem taşıyor.

güneş paneli haritası uygulama google maps