Haiti Başkanı Preval: ”Ölü sayısı 300 bine çıkabilir”

Haiti başkanı Rene Preval,  enkaz altındaki insanlarla birlikte geçen ay Haiti’yi vuran  depremde ölü sayısının 300 bine çıkabileceğini söyledi. Depremin Haiti’ye maliyeti ise 14 milyar dolar.

23 Şubat 2010 – AHDER, Meksika’da gerçekleştirilen Latin Amerika ve Karayip liderlerinin katıldığı  toplantıda Preval, enkazlardaki cesetlerin tamamı çıkartıldıktan  sonra Haiti’de ölü sayısının 200 binden 300 bine yükselebileceğini açıkladı.

Preval, 250 bin evin yıkıldığı, 1.5 milyon insanın açık alanlarda ve çadırlarda yaşadığı Haiti’de en acil ihtiyacın barınak olduğunu söyledi ve bu sorunun Haiti’de yağış sezonu başlamadan çözülmesi gerektiğini ekledi.

Bu açıklamayla birlikte Haiti depremi 2004’te 200 binden fazla insanın ölümüne neden olan  Hint Okyanusu’nda yaşanan tsunaminin ardından  son yılların en büyük felaketi oldu.  Haiti depremini 17 bin doğal afetle karşılaştıran Amerika Ülkeleri Kalkınma Bankası ise, depremin 2. Dünya Savaşından beri yaşanan en yıkıcı afet olduğunu söylüyor. Haiti depreminin mali boyutu ise yapılan yeni bir araştırmaya göre 14 milyar dolar.

ABD hükümeti Haiti’ye 12 Ocak’tan bu yana  500 milyon dolar yardımda bulundu ve ülkenin yeniden inşası için yeni fonlar aranıyor. Avrupa Birliği ise, ülkede yağış sezonu başlamadan barınaklar inşa edilebilmesine yardımcı olmaları için ülkeye asker gönderilmesini önerdi.