Haiti’deki 50 Kanadalı’nın hayatından endişe ediliyor

Kanada Dışişleri Bakanı Lawrence Cannon, Haiti’de yaşayan ve depremden sonra kimliği hala belirlenemeyen 50 Kanadalının hayatlarından endişe ettiklerini açıkladı. Kimliği belirlenemeyen 50 Kanadalı ile birlikte Haiti depreminde hayatını kaybeden Kanadalı sayısı 84’e yükselecek.

Cannon, vatandaşlarının kimliklerinin belirlenmesinin görevleri olduğunu bu yüzden Haiti’de  Kanada kimlik belirleme ekibinden 6 kişinin kimlik tespit çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. 12 Ocak’ta yaşanan 230 bin Haitilinin hayatına malolan depremde 4,618 Kanada vatandaşı ise depremden sonra ülkelerine döndü.

Depremin ardından bölgeye giden ve 20 Şubattan beri BM’nin ve insani yardım kuruluşlarının ortak kararıyla  bölgeden çekilmeye başlayan Kanada askeri birliklerinin yardımlarının ardından Kanada hükümeti uzun vadede Haiti’nin yeniden inşası üzerine odaklandı.

Ülkeye 85 milyon dolarlık  sağlık malzemesi, gıda ve su yardımında bulunan Kanada merkezli 14 büyük sivil toplum örgütü Haiti için 154.4 milyon dolar yardım topladı.