Haiti’de deprem enkazı bile hala temizlenmemiş

Haiti’de görev yapan BM yetkilisi Nigel Fisher, Haiti’de geçen yıl 12 Ocak’ta meydana gelen depremin ardından ülkede hala deprem yıkıntılarının temizlenemediğini söyledi.

24 Ocak 2011, AHDER- Fisher, telekonferans yoluyla yaptığı açıklamada, başkent Port-au-Prince’de yıkıntıların çoğunun temizlenemediğini, başkentin bundan birkaç yıl sonra yine yıkıntılar içinde olmaya devam edeceğini sandığını, ancak kamplarda yaşayan insanların sayısının oldukça azalmasının beklendiğini belirtti. Depremde ölenlerin sayısının hâlâ 220 bin civarında olduğunu tahmin ettiklerini belirten Fisher, ancak bunun tahminin ötesine geçemediğini, kesin bir rakam vermenin şu an mümkün olmadığını açıkladı.

 Depremzedelerin bin 200 ayrı kampta sağlıksız koşullarda yaşam sürmesi salgın hastalıktan da beraberinde getirdi. Ekim ayında başlayan kolera salgını ülkenin tüm bölgelerine yayıldı, 3 bin 651 insan salgından dolayı hayatını kaybetti.

Şehirdeki enkaz kaldırma çalışmaları sürmesine rağmen moloz yığınları sanki deprem dün olmuş gibi her yerde duruyor, Depremin vurduğu Haiti’nin yeniden yapılandınlması için martın sonunda New York’taki uluslararası bağışçılar konferansında bir araya gelen dünya ülkeleri, dokuz milyar dolara yakın miktarda yardım sözü vermişti. O gün verilen rakamlara göre Haiti’nin kısa bir süre içinde yeniden imar edileceği düşünülüyordu.

12 Ocak 2010’da  7,0 büyüklüğünde meydana gelen depremde 230 bin insan ölmüş, 300 bin kişi de yaralanmıştı. Başkent Port au Prince’i büyük oranda yerle bir eden depremden 3,7 milyon kişi etkilenirken 2 milyon insan evsiz kaldı.