Haiti’yi bilim adamları daha önce uyarmış

Bölgedeki fay hattında artan baskının endişe verici işaretlerini fark eden bilim adamlarının, 2008 yılı mart ayında Dominik Cumhuriyeti’nde düzenlenen bir jeoloji konferansı sırasında ve bundan 2 ay sonraki toplantılarda, Enriquillo fay hattının 7,2 büyüklüğünde bir depreme neden olabileceğini gösteren bulgularını sundukları belirtildi.

Okul, hastane gibi kamu binalarının güçlendirilmesi deprem hazırlıklarında önemli bir yere sahip

Bu bilim adamlarından Purdue Üniversitesinde görevli profesör Eric Calais, 2008 yılında Haiti Başbakanı ve diğer üst düzey görevliler dahil olmak üzere Haitili yetkililerle yaptığı toplantılarda, yetkililere hiçbir şey yapamıyorlarsa en azından hastaneleri, okulları ve kilit öneme sahip hükümet binalarını güçlendirmeye başlamaları tavsiyesinde bulunduğunu söyledi. Eric Calais ayrıca Haiti’nin yer sarsıntılarını izleyecek sismik istasyonlara sahip olmadığını sözlerine ekledi.

Calais’in Teksas Üniversitesi Jeoloji Enstitüsünde görevli bir diğer bilim adamı Paul Mann ile birlikte yürüttüğü araştırmada, küresel konumlandırma sistemi ölçümleri kullanılarak, Haiti’yi 7,2 büyüklüğünde bir depremin vuracağı sonucunun elde edildiği bildirildi.

Fotograflarla Haiti Depremi