Hareket halindeyken büyüyen mobil bahçeler

Bahçe işleri, her geçen gün daha çok ilgi gören yeşil aktivitelerden biri. Sanatçılar, aktivistler ve “kendin yap” akımına ilgi duyanların ise yaygın bir şekilde “mobil bahçecilik” konusunda deneysel işler yaptığına şahit oluyoruz. Neyse ki doğa da onların işine yarayabilecek imkanlar sunabiliyor. Çok derin kök salma ihtiyacı olmayan; yanızca biraz boşluğu, nemi, drenajı ve gün ışığını yeterli bulan çok sayıda bitki var.

alışveriş arabası ile mobil bahçe

Mobil bahçeciliğe, özünde doğru yüklemeye dayandığı için “konteyner bahçecilik” de diyebiliriz. Mobil bir bahçe yapmak için, üstesinden gelinmesi gereken çok fazla şey yok. Ancak bol miktarda yaratıcılıkla beraber bahçeyi farklılaştırmak ve dünyanın en özgün bahçelerinden birini ortaya çıkarmak mümkün.

Büyüme İşaretleri + Mobil Bahçeler

bebek arabası ile mobil bahçe

New York’ta bir araya gelen bir grup sanatçı, yiyeceğimizin nereden geldiği hakkında kamusal alanda farkındalık yaratmak amacıyla, “Signs of Growth + Mobile Gardens” (Büyüme İşaretleri + Mobil Bahçeler) adlı bir projeye imza attı. Mobil bahçelerini şehir sakinlerinin karşısına beklenmedik şekillerde sunmak amacıyla Eugene Lang Koleji öğrencileriyle de iş birliği yaptılar. Bahçelerini yerleştirdikleri araçlar arasında; bebek arabası, paten, ofis sandalyesi gibi taşıyıcı olanların yanı sıra sırt çantası, el çantası gibi daha yaygın olanlarını da sayabiliriz.

Çılgın Kamyonet Çiftlikleri

kamyonet bahçe

Bu kamyonetin sahipleri aslında bir belgesel serisi çekiyor. Grup aynı zamanda Brooklyn’i kamyonet çiftlikleriyle dolaşarak, insanları kamyonette yetişen taze ve sağlıklı yiyeceklerle tanıştırmaktan heyecan duyuyor.

Vespa Bahçesi

vespa bahçe

Yardımcı pilot olarak bir bahçe? Neden olmasın!

Klasik Otomobil Bahçesi

klasik otomobil bahçesi

Bu bahçe, Kanada’nın Alberta eyaletinden bir Flickr kullanıcısı tarafından yayınlanmış.

Mobil Orman

market arabası bahçesi

Eskimiş market arabalarını değerlendirmek için, bundan daha iyi bir yol olamaz.

Kamyonet Sera

mobil sera

Bu kamyonet New York ve Chicago arasında sürekli seyahat ediyor.

Chicago Mobil Bahçe Projesi

tren bahçesi

Chicago toplu taşıma sistemine yeşil bir hayat katmak adına noisivelvet sanat grubu ve Joseph Baldwin tarafından hayata geçirilen bu proje, kent sakinlerinde farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Otobüs Bahçesi

otobüs bahçesi

Otobüs bahçesi, Alman sanatçı Annechien Meier’ın ürettiği bir dizi yeşil sanat çalışmasından yalnızca biri.