Hint Okyanusu yükseliyor

Bilim adamları, Hint Okyanusu’nda deniz seviyesinin yükselmesinin, Bangladeş, Endonezya ve Sri Lanka’da deniz seviyesine yakın yerlerde yaşayan milyonlarca insanın hayatını tehlikeye soktuğunu belirtti.

Colorado Üniversitesi ve Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi’nden araştırmacılar, deniz seviyesinin yükselmesinin, iklim değişikliğinin bir parçası olduğunu ve denizlerin ısınması ile atmosferik dolaşım düzenindeki değişikliklerin bunu tetiklediğini söylüyor.

1960 yılından beri med-cezir ölçüm bilgileri, uydu gözlemleri ve bilgisayarda iklim modellerini kullanan araştırmacılar denizlerin yükselmesinin selleri artıracağını, ekinleri, evleri ve geçim yollarını büyük riske atacağını vurguluyor. Değişiklikleri daha iyi anlamanın, geleceği planlama ve risk değerlendirmesinde önemli olduğu belirtiliyor.

Araştırmacılar, iklim değişikliğiyle artan ısının büyük bir kısmını
okyanusların  içine çektiği, bunun da genişlemelerine ve seviyelerinin yükselmesine neden olduğu, daha sıcak havanın, ayrıca buzulları ve Grönland ile Batı Antartika’yı örten buzu erittiği söylediler.

Dünyada deniz seviyeleri genel olarak 3 milimetre yükseliyor, ancak öte yandan araştırmacılar, Seyşel Adaları ve Tanzanya’nın özerk Zanzibar adasında denizin en düşük seviyeye indiği gözlendi.