‘Piri Reis’ deprem aktivitelerini araştıracak

 Türk ve Kanadalı bilim adamlarından oluşan 15 kişilik ekip, Akdeniz’deki deprem aktivitelerini incelemek üzere demir aldı.

TÜBİTAK ve TÜBİTAK’ın Kanada’daki eş değer kurumu NSERC destekli olarak sürdürülen çalışmanın bu dönemki ayağında 15 Türk ve Kanadalı bilim adamı, Piri Reis Araştırma Gemisi’yle Doğu Akdeniz’deki deprem aktivitelerini inceleyecek.

Aynı bölgede ve aynı amaçla 2007 yılında başlanan, ancak kötü hava koşulları nedeniyle tamamlanamayan çalışmanın devamı niteliğinde olan araştırma projesinin ana hedefini, Doğu Akdeniz’deki deprem aktiviteleri, Batı Toros Dağları ve Anaksimander ve Anaksimenes Denizaltı Dağlarının üzerindeki aktif bindirme fayları nedeniyle oluşabilecek kütle kaymaları ile tsunami tehlikesine ilişkin veriler elde edilmesi ve bu bağlamda bilimsel bilgilerin artırılması oluşturuyor.

DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Yaşar, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, yola çıkan Piri Reis Araştırma Gemisi’nin, araştırmanın yapılacağı bölgeye ulaştığını, gerekli testleri başarıyla tamamladıktan sonra, dün sabah itibariyle ekibin çalışmaya başladığını bildirdi.

Bu çalışmanın 2007 yılında başlatılan, ancak olumsuz hava şartları nedeniyle gerçekleştirilemeyen araştırmanın devamı niteliğinde olduğunu aktaran Yaşar, söz konusu araştırmalar sonucunda elde edilecek verilerin, hem bilimsel hem de insan yaşamı bakımından oldukça önem taşıdığını vurguladı.

Prof. Dr. Yaşar, ”Özellikle milyonlarca insanın tatilini geçirdiği ve 7 büyüklüğünün üzerinde deprem üretebilen Akdeniz havzasında meydana gelebilecek bir yer hareketinin de muhtemel etkileri hakkında daha fazla bilgi edinilmiş olacaktır. Bu nedenle söz konusu projeye katkıda bulunabileceğini düşünen yurt içi ve yurt dışı kurumlara bu çalışmalar açıktır. Bu konular ile ilgilenenler ve çalışmalara katkıda bulunmak isteyen kuruluşlar, DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü ile irtibata geçebilirler” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’nün yürütücülüğünde,  Kanada Memorial Üniversitesi ile 1991 yılında Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin deniz yetki alanlarında başlatılan  sedimantolojik ve jeofizik çalışmalar 20 Ağustos’a kadar devam edecek.