İlkokullarda depreme karşı japon eğitimi verilecek

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), 2011’de başlayacak  “Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi” ile Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ortaklığında Marmara Bölgesi’ndeki 80 ilköğretim okulunda depremden korunma dersleri verecek. Üç yıllık projede görevli eğitmenler dersleri Japonya’da alacak.

 MEB Hizmetiçi Eğitim Dairesi Başkanlığı’nın Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı (JICA) ile birlikte yürüteceği “Okul Tabanlı Afet Eğitim Projesi”ni bir genelge ile duyuran bakanlık, eğitimlere Marmara Bölgesi’nde 80 pilot okulda başlayacak.

Okullarda afet risk yönetimi konusunda bilincin teşvik edilmesi amacıyla üç yılda tamamlanacak olan proje, Marmara Bölgesi’nde bulunan sekiz il ile Bolu ve Düzce illerinde toplam 80 pilot okulda gerçekleştirilecek. Proje kapsamında ilköğretim okulu öğrencilerine, okul yöneticilerine ve velilere afete hazırlıklı olma eğitimi verilecek.

Eğitmenler Japonya’da ders alıyor

2011’un ilk aylarında başlayacak projede görev alacak eğitmenler, Japonya’da ders alıyor. Japonya’daki eğitimi takiben Yalova’da yürütülecek olan Hizmetiçi eğitim programları yoluyla da bu bilgiler pilot okul öğretmen ve yöneticilerine aktarılacak.

Üç yılın sonunda proje tüm Türkiye’ye genişletilecek. 80 pilot okul arasından seçilecek 10 demonstrasyon okulunda oluşturulacak model sınıflar, proje ülke genelinde yaygınlaştırıldığında diğer okullara örnek olacak.