İSMEP ile hem tarihi dokuya uygun hem de dayanıklı okullar

Üsküdar Mustafa Noyan İlköğretim Okulu, İstanbul’u muhtemel bir depreme hazırlayabilmek amacıyla yürütülen  İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) ile  yıkılarak tarihi dokuyla uyumlu olarak yeniden yapıldı.

İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından yürütülen İSMEP kapsamında  yıkılarak tarihi dokuyla uyumlu olarak yeniden yapılan Üsküdar Mustafa Noyan İlköğretim Okulu artık depreme hazır.

Mimar Sinan tarafından 1583 yılında yapılan Valide-i Atik Camii ve Külliyesi ile aynı sokakta bulunan okul, fiziksel olarak günümüz şartlarına, görünüm olarak da tarihi dokuya uygun olarak tasarlandı ve depreme dayanıklı olarak yeniden yapıldı. Okulda derslik sayısı 10’dan 18’e,  kullanım alanı bin 600 metrekareden 4 bin metrekareye çıkarıldı.

İSMEP ile 43 okul yeniden yapıldı, 311 okul güçlendirildi

İSMEP’in B bileşeni öncelikli Kamu Binalarının Sismik Riskinin Azaltılması kapsamında 43 okulun yeniden yapımı tamamlandı, 28 okulun ise yeniden yapımı devam ediyor. Okulların yeniden yapımının yanı sıra şimdiye kadar İstanbul’da 600 bin öğrencinin eğitim gördüğü 311 okul depreme karşı güçlendirildi, 140 bin öğrencinin eğitim gördüğü 108 okulda ise güçlendirme çalışmaları devam ediyor.