İstanbul’a 50 bin deprem konutu

İstanbul’da depremle ilgili bir dönüşüm başlatan   TOKİ, 5 yılda en az 50 bin konut yaparak depreme karşı tehlikeli binalarda oturanları yerleştirme kararı aldı. Kurumun planlamasında öncelikli ilçeler ise Esenler, Küçükçekmece, Bağcılar, Bahçelievler, Güngören, Fatih, Zeytinburnu, Bakırköy, Üsküdar, Ümraniye, Kartal ve Pendik.

4 Mayıs 2010- AHDER, Bu bölgelerdeki apartmanlarda yaşayanların yüzde 51 oy çokluğunu yakalamaları halinde bile bulundukları yapı boşaltılıp yıkılırken, sakinler, depreme karşı dayanıklı olarak yapılan yeni bir apartmana yerleştirilecek. Yeni yapılaşmanın adresleri ise Avrupa yakasında Kayabaşı, Resneli, Hoşdere ve Halkalı olarak belirlenirken, Anadolu yakasında ise Tuzla Aydınlı. 

İlk 1.000 kişinin evleri hazır

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, bundan sonraki süreçte İstanbul’da deprem dönüşümüne ağırlık vereceklerini belirterek,  gerekirse TOKİ’nin iştirakleri Emlak Konut GYO ve Emlak Pazarlama’yı da seferber etmeye hazır olduklarını vurguladı.
Depreme dayanıksız binalarda oturan en az 50 bin kişiyi gelecek 5 yılda nitelikli evlere taşımaya hazırlandıklarını, ancak bu sayının gelecek talebe bağlı olarak artabileceğini kaydeden Bayraktar, şöyle konuştu: 
“Vatandaşlarımızın evlerinin depreme karşı dayanıksız olduğunu belgelemeleri gerekiyor. İlk gelen 1.000 kişi için Halkalı Toplu Konut Bölgesi’ndeki konutları hemen teslim edeceğiz. Şu anda oturdukları evleri peşinat kabul edip geriye kalan bölümü de 180 ay boyunca taksitlendireceğiz.”

‘Boşalan alanlar imarlıysa satılacak’

Boşaltılan binaları hemen yıkacaklarını, buraların tapusu varsa imarını düzenleyip satacaklarını, tapu yoksa parka dönüştüreceklerini açıklayan Bayraktar, bu yöndeki ilk örneği Esenler’de ortaya koyduklarını dile getirdi.
Burada Esenler Belediyesi ile birlikte boşalttıkları bir arsayı 50 bin metrekarelik bir bölge parkı yapmaya başladıklarını bildiren Bayraktar,  “Park ve yeşil alan düşmanı görülüyoruz. Yaptığımız projelerdeki ağaçlar büyüdüğü zaman yeşile ne kadar önem verdiğimiz anlaşılacak. Tabii o zaman da geç kalınmış olunacak” diye konuştu.

‘Apartmanı boşaltıp yıkmak için yüzde 51 çoğunluk yeterli’

 Apartmanlarda aslında bu tip kararlar alınması için yüzde 80 oy çokluğunun olması gerektiğini belirten Erdoğan Bayraktar,  kendilerinin bu uygulamada yüzde 80’i çok fazla önemsemeyeceklerini vurguladı. Bayraktar, “Yeterki apartmanın boşaltılmasını isteyenlerin oranı yüzde 51’i geçsin. Hemen müdahale edeceğiz. İstanbul’un bu işlerle vakit kaybetmemesi gerekiyor” dedi.