İstanbul’da afet için merkez

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş açıklama yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’da olası bir afete yönelik çalışmaları koordine etmek üzere çok ciddi ölçekte bir merkez kurduklarını ve İstanbul’un yüzde 95’inde, telsizleri afet sonrasında çalışacak hale getirdiklerini bildirdi.

 Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün ev sahipliğinde düzenlenen ”Venedik Kulübü Tematik Toplantısı: Kriz İletişimi Alınan Dersler Mobilizasyon ve Yönetim” konulu toplantı, The Marmara Oteli’nde başladı.

Toplantının açılışında konuşan Topbaş İstanbul’a yönelik şu bilgileri verdi:

”Yönetimler doğru yönlendirme yapmadığı için insanlar bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için çarpık ve sağlıksız yapılaşmaya gitmişler. Kentsel yenileme çalışmalarını afetle ilgili bir çözüm olarak çalışıyoruz. Ancak kolay olmuyor. İnsanları kolay ikna edemiyoruz.

 Afet sonrası için çok ciddi ölçekte bir merkez kurduk. AKOM çok donanımlı hazırlandı. İstanbul’un risk haritalarını çıkardık. Zemin etütlerini yaptık. Buna göre planlama yapıyoruz. İstanbul’un yüzde 95’inde telsizler afet sonrası çalışacak. Dünya Bankasından aldığımız kredilerle köprüleri güçlendirdik, güçlendirmeye de devam ediyoruz. Altyapı afete dayanıklı. Su şebekesi ve isale hatlarını yeniledik.”