İstanbullulara özel afet uygulaması

AFAD İstanbul tarafından İstanbullulara özel iOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar için ücretsiz afet uygulaması geliştirildi.

AFADist-basin-toplantisi

İstanbul’da afet yönetimi faaliyetlerine yönelik kurumsal kapasitenin artırılması amacıyla AFAD İstanbul tarafından hazırlanan “AFADist” akıllı telefon uygulaması Apple ve Android işletim sistemi marketlerindeki yerini aldı.

AFAD İstanbul’un sekiz aylık çalışması sonucunda çağdaş, etkin, bütünleşik ve toplum tabanlı bir afet yönetimi anlayışı ile hazırlanan akıllı telefon uygulaması İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile hayata geçirildi.

Afet öncesi ve sonrası, İstanbul’da mobil kapsama alanına giren tüm akıllı telefon kullanıcılarının faydalanabileceği uygulama sayesinde kullanıcılar afet hazırlıklarını cep telefonları üzerinden yapabiliyorlar.

Telefon-UygulamaUygulama özellikleri ile yapısal ve yapısal olmayan riskleri azaltma, aile afet planı hazırlama, ev ve iş yeri konumunu kaydederek bir afet anında en yakın AFAD hizmetlerinden haberdar olma, afet sonrası toplanma alanlarını belirleme, afet sonrası sağlık durumunu bildirme, afet acil durum çantasının envanterini uygulama üzerinde takip ederek içindeki malzemelerin son kullanma tarihi yaklaşanları yenisiyle değiştirme, gibi işlemler gerçekleştiriliyor. Ayrıca uygulama içerisinde İstanbul genelinde yer alan AFİS konteynırlarının harita üzerindeki yerlerini görmek de mümkün. Herhangi bir afet sonrasında İstanbulluların en doğru bilgiye ulaşması amacıyla yayına geçen 103.0 frekansından yayın yapan afet radyosu da uygulama üzerinden dinlenebiliyor.

Afet uygulaması ile İstanbul’da bu uygulamayı cep telefonlarına indirerek afete hazırlık konusunda farkındalık kazanan bir milyondan fazla kişiye ulaşılması hedefleniyor. Uygulama afet sonrasında bireylerin ve ailelerinin afet bilgilerine doğrudan ulaşabilmesi, afet sonrasında bireylerin ve ailelerinin uygun toplanma alanlarına, yardım merkezlerine, toplu barınma-toplu bakım merkezlerine düzenli ve koordineli bir şekilde yönlendirilmesi, afetler sonrasında oluşacak bilgi kirliliğinin ve kaos ortamının önlenmesi için de önem taşıyor.

Uygulama ile ilgili detaylı bilgi almak için http://afadist.istanbulafad.gov.tr/ adresi ziyaret edilebilir.