Türkiye’nin ilk interaktif deprem eğitim kampanyası başladı

İstanbul Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (İstanbul AFAD), İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) işbirliği ile afetlere yönelik Türkiye’nin ilk interaktif e-Eğitimi hazırlandı.

Lise ve Üniversiteler için Güvenli Yaşam Eğitimleri Projesi kapsamında geliştirilen e-Eğitim ile, deprem özelinde afetlere hazırlık internete taşındı.

http://e-egitim.guvenliyasam.org adresi üzerinden kayıt yapılan e-Eğitimde, kullanıcılar üniversite öğrencileri olan Emre ve Aylin karakterleri eşliğinde öncelikle deprem özelinde afetlere hazırlık konusunda bilgilendiriliyor. Daha sonra yine Aylin ve Emre karakterleri eşliğinde öğrendikleri bilgiler ile 18 dakika içerisinde Yılmaz Ailesi’ni İstanbul’da gerçekleşmesi olası bir depreme karşı hazırlıyor.

e-egitim-ekran-goruntusu

E-eğitim içerisinde afet öncesinde yaşam alanlarındaki riskleri azaltma, aile afet planının hazırlanması, afet ve acil durum çantasının hazırlanması, evlerin yapısal risklerinin belirlenmesi, can ve mal güvenliğinin güvenceye alınması, afet sırasında korunma yöntemleri, afet sonrasında ise yaralanmaların ve hasarın kontrol edilmesi ve aile afet planının uygulanması gibi konular yer alıyor.

Afetlere hazırlık süreçlerinde güvenli yaşam kültürünün toplumun tüm kesimleri nezdinde içselleştirilmesi ve bu konuda özellikle gençlerin farkındalığının arttırılması amacıyla hazırlanan e-eğitim, afet öncesi, sırası ve sonrasını içeren sekiz temel adım kurgusuyla hazırlandı. Hazırlanan e-eğitim, afetlere karşı temel davranış kalıplarını interaktif bir şekilde aktarmayı hedefliyor.

Ayrıca proje kapsamında gençlerin afetlere yönelik hazırlığa teşvik edilmesi amacıyla 05/01/2015 – 15/07/2015 tarihleri arasında e-eğitime kayıt yaptırarak eğitimi eksiksiz tamamlayanlar arasından yapılacak çekilişle 10 adet iPad tablet bilgisayar dağıtılacak.