İzmir Büyükşehir Afet Koordinasyon Merkezi açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, doğal afetlere hazırlıklı olmak ve hasarlı bölgelere anında müdahale edebilmek amacıyla kurulan Toros Afet Koordinasyon Merkezi ve Bilgi Teknolojileri Merkezi törenle hizmete girdi.

 Açılışta konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İnşallah afet olmaz ve bu merkezi, hizmet kalitemizin daha da artması için kullanırız” dedi. Törene Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Gaziemir Belediye Başkam Halil İbrahim Şenol, Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, meclis üyeleri, belediye bürokratları ve muhtarlar katıldı.
Tedbirlerin gecikmeden uygulanmasının önemine değinen Başkan Kocaoğlu, “Bunun için güncel ve doğru bilgiler, kesintisiz koordinasyon ve sağlıklı bir çalışma ortamına ihtiyaç vardır. Afet anında kentte konuşlanacak birimleri ve krizi sağlıklı yönetmek amacıyla başta belediye başkanlığımız olmak üzere kentin üst düzey yöneticilerinin toplanacağı Afet Koordinasyon Merkezi, hem fiziksel hem de teknolojik olarak herhangi bir afet durumunu yönetecek şekilde oluşturuldu” şeklinde konuştu. Vali Yardımcısı Aydın ise merkezin, şehirdeki bütün kamu kurum ve kuruluşlarının hizmetlerine katkı sağlayacağım ifade etti. Aydın, “İnşallah kullanmayız ama afet sonrasında hayatın normal seyrine dönmesini, zamanında ve etkin müdahale edilmesini sağlayacak bu merkezin önemli bir işleve sahip olacağına inanıyorum” dedi.

 
Mizansen sunum yapıldı


Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Afet Koordinasyon Merkezi’nde canlı sunum yapıldı. Türkiye’de ilk defa kullanılan uydu haberleşme sistemiyle canlı yayın yapılarak, hem sabit hem de hareketli kamerayla eşzamanlı görüntüler yansıtıldı.

10 büyüklüğünde depreme dayanıklı

Konak ilçesi Toros mevkisinde bulunan itfaiye eğitim tesislerindeki 315 metrekarelik alanda tek katlı kurulan merkez büyük toplantı salonu, tuvalet, ofis, mutfak ve dinlenme odaları olmak üzere dört bölümden oluşuyor. 10 büyüklüğündeki depreme dayanıklı olarak inşa edilen merkeze, İzmir’in sekiz önemli noktasından, metro güvenlik kameralarından ve Balçova MOBESE kameralarından görüntü aktarımı, İzmirNet projesi üzerinden sağlanıyor. 400 metrekarelik alanda kurulan Bilgi Teknolojileri Merkezi ise İzmir’in kara kutusu olması amacıyla tasarlanan  veri merkezi olarak hizmet verecek. Bünyesinde belediyenin bilgisayar sunucu sistemleri, veri ambarları, İzmirNet yönetim merkezi ve Afet Koordinasyon Merkezi de dahil olmak üzere çeşitli görüntü sistemlerim toplama, yönlendirme ve yönetim sistemim barındırıyor. Bu bölüm, 2010 yılında tamamlanması planlanan ve 21 ilçeyi kapsayacak Sayısal Telsiz Sistemi’nin de merkezi olacak.