Kentli arılar için villa

Önemli bir ihtiyaca yanıt veriyor

Kentli arılar için yapılan bu villa, sayıları azalma tehlikesi görülen hayvanlara yönelik tasarımlar arasında dikkati çekiyor. Bu ürün, arıları nasıl tutatacağını bilmeyen potansiyel kentli arıcıların ve kent bahçecilerinin ihtiyacına cevap verecek önemli bir çözüm.

arı villası

arı villası 2

Arılar neden önemli?

Dünya çapında böceklerin tozlaştırma hizmetinin yıllık ekonomik değerinin 200 milyar dolardan fazla olduğu, tozlaştırıcı böceklerin azalmasının özellikle sebze ve meyve üretimini etkileyeceği belirtiliyor. Tarımsal ürünlerin ve yabani bitkilerin çoğunun tozlaşmasında, yani polenlerin çiçeklerdeki dişi üreme hücrelerine ulaşmasında böcekler rol oynuyor. Elma, armut, kiraz, karpuz, salatalık, kabak ve daha birçok bitkinin tozlaşmasında…

polen tAŞIYAN ARI

Polen taşıyan bir arı

40 bilim insanı ve 27 kurumun katılımıyla, Dr. Adam Vanbergen yönetiminde yapılan yeni bir araştırmaya göre, dünyanın birçok bölgesinde tozlaştırıcı böcekler azalıyor. Çiçeklerin nektarıyla beslenirken tüylerine takılan polenleri ordan oraya taşıyan arılar da esrarlı bir şekilde ölüyor. Amerika’da arı kayıpları o kadar fazla ki… En son bilgilere göre bu kış Amerika’da, kovanlardaki arıların yaklaşık yüzde otuzu öldü. Ülkemizde de toplu arı ölümleri görülüyor. Geçtiğimiz günlerde Aydın’da çok sayıda arının öldüğü bildirilmiş, bu konu gündeme gelmişti.