Kilo vermenin yeşil yolu

Yaşamınıza yeni bir sayfa açmak istiyorsanız, yapılacaklar listenizde muhtemelen kilo vermek de bulunuyordur. Yeşil bir yaşam konusu ise listenizde olmayabilir ancak bu makaleden sonra yer almasını umuyoruz.

yeşil diyet

Tüm içeceklerin yerine H2O

Kola ve meyve suyu kutularıyla, kahve zincirlerinden alınan kahvelerle, çay, bira ve diğer içeceklerin ambalajlarıyla bıraktığınız karbon ayak izi akıl almaz boyutlardadır. Hepsini hayatınızdan çıkarın ve yerine sadece suyu koyun. Böylece hem gereksiz kalorilerden hem de gezegene zarar vermekten kurtulmuş olacaksınız. Kefir gibi ev yapımı fermente içecekler de bir diğer alternatif olabilir (kefirci.com internet sitesinden kefir yapımı ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz).

Mümkün olduğunca her yere yürüyün

Büyük şehirde yaşıyorsanız trafik nedeniyle zaten çoğu zaman en iyi seçenek yürümektir. Yürüyüş hem karbon salınımı olmadan ulaşımınızı gerçekleştirmenizi hem de fazla kilolarınızdan en sağlıklı şekilde kurtulmanızı sağlar. Spor salonlarında ağır sporlar yapmayı hedeflemek yerine yürüyüşü bir alışkanlık haline getirirseniz formunuzu çok daha iyi ve uzun vadeli koruduğunuzu göreceksiniz.

her yere yürüyün

Spor salonlarını tercih etmeyin

Spor salonları tıpkı AVM’ler gibi yoğun bir şekilde elektrik ve su tüketmektedir. Evde, elektrik olmadan yapacağınız yoga vb egzersizleri tercih etmeniz pek çok yönden daha avantajlıdır. Spor salonuna gidip saatlerce ağır sporlar yapmak bir süre sonra ister istemez zaman ayıramayacağınız bir şey haline gelebilir. Oysa evinizde her gün yapacağınız 5 dakikalık bir egzersizi rahatlıkla sürdürebilirsiniz.

Tüm işlenmiş ve konserve gıdaları hayatınızdan çıkarın

Konserve ve işlenmiş gıdalar sizin sofranıza gelene kadar geçirdiği süreçte çevreye zarar verir. Uzun mesafelerden nakliye edilmesi, süpermarkette soğutucularda saklanması hep karbon emisyonuna ağır katkı sağlar. Aynı zamanda bu ürünlerin dayanıklı olmasını sağlayacak maddeler sağlıklı değildir ve formunuzu korumanıza engeldir.

İhtiyaçlarınızı yaşadığınız bölgedeki üreticilerden satın almanız hem karbon emisyonunu azaltır hem de taze ve katkısız ürünler tüketmiş olursunuz.

Temizliği manuel yapın

Evinizi temizlemek için basit bir süpürge, paspas, bir kova su, tüylü toz alıcı ve ev yapımı temizlik spreyi kullanmayı deneyin. Hem vücudunuzdaki her kas çalışır hem de enerji tüketiminiz azalır. Ayrıca giysilerinizi, halılarınızı ve arabanızı da elde yıkayarak kalori yakabilir ve aynı zamanda karbon ayak izinizi azaltabilirsiniz. Diğer çevreci ve pratik temizlik ipuçları için tıklayın.