Havayı temizlemede NASA’dan en yüksek puanları alan 7 ev bitkisi

Bitkiler gezegenimizin yeşil temizlik muhafızlarıdır. Saksıdaki bir palmiye ya da eğrelti otu – aşk merdiveni olarak da bilinir – ortama yalnızca ambiyans katmakla kalmaz aynı zamanda atmosferi soğutmada da önemli ölçüde etkilidir. Bitkiler, fotosentez sırasında insanların, evlerin ve sanayinin açığa çıkardığı karbondioksiti emerek, oksijen açığa çıkarma başka bir deyişle havayı temizleme yeteneğine sahiptir.

NASA, havayı temizleme yeteneği en yüksek iç mekan bitkilerini ortaya koyan bir araştırma yapmış.. İşte NASA’nın puanları eşliğinde yayınladığımız bu listeyi aşağıda bulabilirsiniz.

nasa hava temizleyen bitkiler

Havayı temizlemekte en yetenekli bitkiler

Areca palm

areca palm

Yalnızca süs bitkisi olarak tanınmasına rağmen Areca, havadaki toksinleri temizleme ve havayı nemlendirme işini mükemmel bir şekilde yerine getirir. Fazla bakım gerektirmeden hızla büyüyebilen ve evinize tropikal bir dokunuş yapan bu bitkiyi çocuğunuzun odasına da yerleştirebilirsiniz.

Havadaki kimyasal maddeleri de tüm gün temizleyen bu bitki, NASA tarafından 8,5 puanlık yüksek bir skorla en ideal iç mekan bitkisi ilan edildi.

Lady Palm

Lady Palm, oldukça dayanıklı ve böceklenmeye karşı da son derece dirençli bir bitki. Areca gibi o da havayı temizleme yeteneğiyle NASA’dan 8,5 puan almış. Hem kuru hem de nemli iklimlerde kolayca yetiştirilebilir.

Lady Palm’ın Koban, Daruma ve Tenzan adlı bodur çeşitleri ile Kodaruma ve Gyokuho gibi mini-bodur çeşitleri de mevcuttur.

Antik Çin medeniyetinde asaletin sembolü olan bu bitkinin evinizi güzelleştireceğine şüphe yok.

lady palm

Bambu Palmiyesi

Bambu palmiyesi; benzen, formaldehit ve trikloretilen gibi yüksek dereceli toksinleri temizleyebilen son derece usta bir bitkidir ve NASA’dan 8,4 puan almıştır.

Nemli iklimleri seven bu bitkiyi doğrudan güneş ışığı gelmeyen bir köşede yetiştirebilirsiniz. Estetik güzelliğiyle dikkati çeken Bambu palmiyesi Feng-Shui özelliğiyle tanınıyor. Bitkinin botanikteki adı Chamaedorea Seifrizii.

bambu palmiyesi

Kauçuk

Kauçuk bitkisi dayanıklılığıyla tanınır ve az ışıklı bir ortamda yetişebilir. NASA havayı temizleme özelliği açısından ona 8 puan vermiş.

Ancak belli bir miktar zehir içerdiğinden, evcil hayvanların ve çocukların olduğu evlerde yetiştirilmesi risklidir. Botanikteki adı Focus Robusta’dır.

kauçuk

Dracaena (Drasana)

Parlak yeşil yapraklı Dracaena NASA’dan 7.8 puan almış bir diğer hava temizleyici bitki.

Ev bitkileri arasında dayanıklılığıyla öne çıkan bu Dracaena her şarta kendini adapte edebilir ve bakımı kolaydır.

dracaena

İngiliz sarmaşığı

Evinizde rutubet varsa İngiliz sarmaşığını hemen ev arkadaşınız yapın. Yerini aldıktan 6 saat sonra ortamda fark yarattığını göreceksiniz. Ayrıca havadaki alerjenleri de söküp atan İngiliz sarmaşığı NASA’dan 7,8 puan almış.

İngiliz sarmaşığı; astımı olan, alerjik ve aşırı hassas bünyeli insanlar için ideal ev bitkisidir. Botanikteki adı, Hedera Helix’tir.

ingiliz sarmaşığı