Kocaeli’de 40 deprem izleme merkezi kurulacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürü Mustafa Cevher, zemin sınıflama ve deprem tehlike değerlendirme projesi kapsamında şehrin değişik noktalarında 40 adet izleme merkezinin oluşturulacağını söyledi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 12 ilçe belediyesi ve Sanayi Odası, Jeofizik Mühendisleri Odası yetkililerine hazırladığı zemin sınıflama ve deprem tehlike değerlendirme projesi ve sismolojik izleme merkezi hakkında bilgi verdi. Büyükşehir Belediyesi Zemin ve Deprem İnceleme Şube Müdürü Mustafa Cevher’in konuşmacı olarak katıldığı eğitim seminerinde katılımcılara Kocaeli ili için zemin sınıflama ve deprem tehlike değerlendirme projesi aktarıldı. Projenin Türkiye’de ilk ve tek olduğunu belirten Cevher, bu amaçla bir seri jeofizik ve jeolojik etütler ve araştırmalar gerçekleştirildiğini söyledi. Cevher bu projenin deprem master planına yardımcı olacağının altını çizdi.

Daha sonra yerel deprem kayıt ağı sismolojik izleme merkezi hakkında bilgi veren Mustafa Cevher, Kocaeli’nin değişik noktalarında 40 adet izleme merkezinin oluşturulacağını açıkladı. İvmeölçer cihazları anlık kayıtlar tuttuğunu ifade eden Cevher İstasyonlardan elde dilen sismolojik kayıtların Yerel Deprem Kayıt Ağı Sismolojik İzleme Merkezi’ne bağlı teknik personel tarafından incelendiğini, uzun dönemde zemin hareketleri belirlendiğini ve bölgenin deprem tehlike ve risk haritası çıkarıldığını ifade etti.