Küresel ısınmanın depremi tetiklediği iddia edildi

Küresel ısınmanın etkisiyle dev buz kütlelerinin erimesi sonucu yerkabuğundaki ağırlık dengesi etkileniyor, fayları harekete geçiriyor.

iklim değişikliği küresel ısınma deprem

Yerbilimcilere göre; küresel ısınma sadece doğal yaşamı olumsuz etkilemekle kalmıyor, depremleri de tetikliyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof.Dr. Şükrü Ersoy Milliyet gazetesine yaptığı açıklamada, küresel ısınmanın etkisiyle çok büyük buz kütlelerinin erimesinin yerkabuğundaki ağırlık dengesini etkilediğini ve bunun fayları harekete geçirdiğini söyledi.

Ankara Üniversitesi Jeofizik Bölümü öğretim Üyesi Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu ise bu iddia için, “Mantıklı gibi görünüyor ancak bilimsel olarak ispatlanmış değil” dedi.

Kıtalar batıya kayıyor

Ersoy, şöyle konuştu: “Küresel ısınmayla beraber buzulların yok olma süreci de hızlandı. Buzlar eriyince kıtaları oluşturan yer kabuğu yeni bir hareket düzenine geçiyor. Kıtalar bildiğimiz gibi yanal hareketler gerçekleştiriyor, her yıl kıtalar 1-2 santimetre batıya kayıyor. Bu yer kabuğundaki gerginliği etkiliyor, fayları harekete geçirip deprem üretiyor. Buzulların erimesiyle de dikey hareket oluşuyor. Yer kabuğundaki düşey hareketlilik de deprem üretir. Buzulların erimesiyle bulunduğu bölgedeki lata yükseliyor, diğer çıtalar yükselen kıtanın altına girerek gerginliği oluşturuyor, deprem oluşabiliyor. Bununla ilgili tam sayısal veriler tabii ki henüz yüzde yüz kanıtlanmış değil.”

Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu ise, bu tezin mantıklı gibi göründüğünü ancak bilimsel olarak ispatlanmadığı için kesin olarak konuşmanın mümkün olmadığını söyledi. Ecevitoğlu, “Eğitimli bir kişi tahmin yapınca doğru görünüyor. Böyle bir tez var. Kutuplardan suların erimesiyle haliyle oralardaki kütle azalması nedeniyle oralarda bir yükselme, yükselmeyi dengeleyerek için de bir yerlerde düşme olması gerekiyor. Bu da pozitif mantık. Ancak bunların hepsi mantıken tahmin ettiğimiz henüz ispatlayamadığımız şeyler. Ne kadar buzul etkiliyor, ne kadar kütleyi etkiler bunlar soru işareti şu anda” dedi.