Küresel ısınma Marmara fayında gerilimi artırıyor

Buzullar erirse fay gerilimi artar. Ünlü bilim dergisi New Scientist, eriyen buzuların Kuzey Anadolu Fayı’nda tehlikeyi ve gerilimi artırdığını yazdı. Küresel ısınma Marmara fayında gerilimi artırıyor. Küresel ısınma nedeniyle yükselen deniz sularının, depremleri tetikleyebileceği öne sürüldü. Bilim dünyasında tartışma yaratan teoriye göre, yükselen sular deniz tabanına baskı yapınca kıyılara yakın faylarda gerilim artıyor. Bunlardan biri de Kuzey Anadolu Fay Hattı.

03 Ekim 2011, AHDER- Küresel ısınmayla ilgili, buzulların eriyeceği, denizlerin yükseleceği, içme suyu sıkıntısı yaşanacağı, kıyı bölgelerinde tarımın ve dolayısıyla yiyecek stoklarının tükeneceği tahminleri yapılıyordu. Ancak Uluslararası iklim Değişikliği Paneli’nin hazırladığı son rapor yeni bir tehdide dikkat çekiyor: Küresel ısınma depremleri de tetikleyebilir.

Küresel ısınmanın yeraltı hareketlerini etkileyeceğini savunan London College öğretim üyelerinden Bili McGuire, “Volkan hareketleri ve depremler üzerinde açık bir etki var” dedi. McGuire’a göre, esas etken buzulların erimesi. Buzların erimesiyle deniz seviyesi yükseliyor. Denizler 20’nci yüzyılın sonunda 0.17 metre yükselmişken, 21’inci yüzyıl sonunda bu seviyenin l metreye çıkacağı tahmin ediliyor. Deniz yükselirken, artan her metreküp su için deniz zeminine ve kıyılara bir ton fazladan yük biniyor. Bu durumun olumlu ve olumsuz iki etkisi var. Olumlu etki, deniz tabanına binen ağırlık fazlalaştığı için denizin ortasındaki fayların daha az hareket etmesine neden olması. Olumsuz etkisi ise kıyı bölgelerindeki faylarda ekstra gerilim yaratmasıdır. Ağırlığın artmasıyla deniz tabanına baskı yapan su, tahterevalli etkisi yaratarak kıyıları zorluyor. Bu da kıyılara yakın yerlerdeki faylar üzerinde baskı yaratıyor. Dergi bu faylara örnek olarak, ABD’deki San Andreas, Yeni Zelanda’daki Alpine faylarının yanısıra Kuzey Anadolu Fay Hattı’nı da örnek gösterdi.