Marmara Üniversitesi’nde Her Yönüyle Deprem Konferansı

Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü’nde 23 Mart Salı günü gerçekleştirilen  “Her Yönüyle Deprem Konferansın’ a AHDER başkanı Ersin Satı konuşmacı olarak katıldı.

24 Mart 2010 – AHDER, Marmara Üniversitesi Sivil Savunma Kulübü’nün düzenlediği  konferansa konuşmacı olarak katılan AHDER (Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği) Başkanı Ersin Satı, depremden önce yapılması gerekenler hakkında katılımcılara bilgi verdi.  Türkiye ve İstanbul’da gerçekleştirilen deprem çalışmalarının yanı sıra AHDER’in yürüttüğü  proje ve kampanyalar hakkında da katılımcılara bilgi veren AHDER başkanı Ersin Satı depreme karşı duyarlılığın her geçen gün arttığını söyledi. Türkiye’de başta deprem olmak üzere afetlere karşı yapılan çalışmaların yetersizliğine dikkat çeken Satı, mevcut durumun beş yıl öncesine göre çok çok iyi olduğunu söyledi. İstanbul genelinde yürütülen İSMEP projesiyle İstanbul’da yürütülen deprem hazırlıklarının belirli bir seviyeye geldiğini söyleyen Satı İSMEP’in sadece Türkiye’ye değil Dünya’ya örnek bir proje olduğunu vurguladı.

Afet ve acil durum yönetimi konusunda Türkiye’de olumlu bir takım değişikliklerin gerçekleştirildiğine dikkat çeken Satı,  “Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nün kapanmasının ardından Sivil Savunma Koleji, Afet ve Acil Durum Eğitim Merkezine dönüştürülmüş, İl Sivil Savunma Müdürlükleri yerine İl Özel İdaresi bünyesinde Valiye bağlı İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri kurulmuştur. Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlükleri ise teşkilatı ve personeli ile birlikte bulundukları il özel idaresine devredilmişdir. Ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan “Savunma Sekreterliği” ve “Savunma Uzmanlığı” birimleri kaldırılmıştır” diye konuştu.

Türkiye Dünya’ya örnek olan işler yapıyor

Afet eğitimi konusunda kurum ve kuruluşların önemine dikkat çeken Ersin Satı Türkiye’de sosyal sorumluluk bilincini geliştirmiş, elini taşın altına koyan kurumlarla birlikte önemli işler yaptıklarını 1 Milyon Çocuk 1 Milyon Aile kampanyasının bu çalışmaların en güzel örneği olduğunu söyledi. 1 Milyon Çocuk 1 Milyon Aile kampanyasına sponsor olan kurum ve kuruluşlar sayesinde şimdiye kadar 60 bin ilköğretim düzeyinde öğrenim gören çocuğa ulaştıklarını kaydeden Satı bu çocukların afet bilinci edinmiş olmaları bizim en büyük kârımız oldu dedi.

Afet konusunda Türkiye’nin gerçekleştirdiği çalışmaların sanılanın aksine bir çok ülkeden daha ileri düzeyde gerçekleştirildiğini söyleyen Satı bu konuda en büyük eksiğin toplumun yapılan bu çalışmalara yeterince katılmaması ve bu çalışmalardan haberdar edilmemesi olduğunu vurguladı.

Konferans sonrasında kurulu afet çadırını ziyaret eden katılımcılar, Doç. Dr Zeynep Gürel  ve Marmara Üniversitesi Sivil Savunma Kulübü üyeleri depreme  karşı üniversitede yaptıkları  çalışmaları AHDER başkanı Ersin Satı ile paylaştılar.

Kategori: Türkiye’de Deprem