Missouri’li yetkililer olası bir deprem için önlem alıyor

ABD’nin Missouri eyaletindeki yetkililer depreme karşı bilinçlenme ayı olarak belirlediği Şubat ayında, insanları depremle ilgili bilgilendirmek için bir çok organizasyon yapmayı planlıyor. Sismik güvenlikle ilgili derslerin verilmesinin planlandığı organizasyonlara Doğal Kaynaklar Departmanı, Devlet Acil Durum Müdürlüğü ve çeşitli kuruluşlar sponsorluk yapacak.

Yetkililerin bu konuda hassas davranmasının sebebi ise New Madrid fay hattının deprem geçmişi. ABD, Aşağı Mississippi Delta Bölgesi, New Madrid Fay Hattında son büyük deprem, 1812’de yaşandı. 19. yüzyılın başlarında New Madrid fay hattının yol açtığı depremler dizisi, Illinois, Missouri, Arkansas, Kentucky ve Tennessee’yi etkiledi, Mississippi Nehri’nin tersine akmasına neden oldu. Günümüzde Saint Louis ve Memphis gibi büyük şehirler, ABD’nin en tehlikeli fay hattının etki alanında yer alıyor.

New Madrid fay hattının hareketlerini inceleyen yerbilimci Joe Gillman, büyük ölçekli depremlerin nadir olarak yaşandığını ancak küçük ve orta ölçekli depremlerinde ciddi hasara yol açtığının altını çizdi.