UNICEF salgın hastalıklara karşı Haiti’de aşı kampanyası başlattı

Haitililer 12 Ocak’ta yaşanan depremin ardından kamplarda açlık, susuzluk, salgın hastalık tehlikesiyle başbaşa. Birçok yerde temizlik malzemesi tuvalet ve duşun bulunmaması, tetanosun çok sayıda insanda görüldüğü ülkede kolera, difteri gibi salgın hastalık riskini her geçen gün arttırıyor.

03 Şubat 2010 AHDER, Depremin ardından nerdeyse üç hafta geçmesine rağmen, binlerce insana sağlık malzemesinin hala ulaşmadığı ülkede, yaralılar çok zor şartlar altında tedavi ediliyor. Hijyen koşullarının olmadığı kamplarda salgın hastalıkların yayılmasından korkuluyor. En çok çocukları tehdit eden salgın hastalıkların yayılmasını engellemek için Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu UNICEF kamplarda aşı kampanyası başlattı. Haiti Sağlık Bakanlığı ve Kübalı doktorların da katkısıyla yürütülen kampanyayla çocuklar başkent Port Au Prince’teki stadyumda kurulan kampta aşı olmaya başladı. UNICEF, kızamık, tetanos ve difteriye karşı 600 bin çocuğu aşılamayı hedefliyor.

Çocuk tacirleri Dominik Cumhuriyeti sınırında yakalandı

Salgın hastalık dışında çocukları tehdit eden bir başka problem ise deprem sonrası artan çocuk kaçakçılığı. Deprem sonrası yetim kalan Haitili çocuklar, evlat edinme prosedürlerini hızlandıran ABD ve Avrupa ülkelerine çocuk tacirleri tarafından satılıyor.

Dominik Cumhuriyeti sınırında 10 Amerikalının yakalanıp, Haiti göç yasalarını ihlalden tutuklanmasının ardından, Haiti’de çocuklara yardım amacıyla faaliyet gösteren SOS Children’s Village adlı sivil toplum kuruluşu, Amerikalıların kaçırmak istedikleri 33 çocuğun büyük bölümünün hala bir ailesi bulunduğunu, 7 aylık bir bebeğin ise yetrsiz beslenmeden ötürü hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

Fotograflarla Haiti Depremi