Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu deprem sonrası için eğitimin önemine dikkat çekti

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen Japonya’daki deprem ve Türkiye gerçeği konulu panelde Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu deprem sonrası için eğitimin önemine dikkat çeken bir konuşma yaptı.

Mikdat-Kadıoglu

”Marmara depreminde kaç kişi öldü?” diye soran Kadıoğlu, ”20 bin civarında” cevabına alınca. ”Hepsi yalan, 1 kişi öldü. Araba fabrikasında bekçi düştü fay hattına öldü. Geri kalan herkesi binalar öldürdü. Hala yanlış yerde arıyoruz sorumluyu. Bizi öldüren cahilliğimiz” dedi.

Japonya’da yaşanan depremi ve sonrasında ortaya çıkan sonuçları Türkiye’yle kıyaslayan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Afet Yönetimi Uygulama Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Mikdat Kadıoğlu, çok çarpıcı tespitlerde bulundu.

Türk insanının pusula kullanmadan yön gösterme alışkanlığı olduğunu söyleyen Kadıoğlu, Japonya ve Türkiye’deki afet yönetimini karşılaştırdı. Türkiye’de toplum tabanlı afet yönetimi olmadığını belirten Kadıoğlu, “Şimdi bizim derdimiz acil durum değil, afet yönetimi. Afetler beklenmeyene, en kötüsüne hazırlanmaktır. Biz İstanbul depremini bekliyoruz. Ama ne kadar hazırlıklıyız? Hala kurumlar kuruyor, başlığına acil durumlar diyoruz. Acil durum yerel bir olaydır. Yangın çıkar, gider itfaiye onu halleder. Bunun içinAnkara’da kurum kurmaya gerek yok” şeklinde konuştu.

Hürriyet gazetesinde yer alan haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz.