REPAIR çalıştayı İstanbul’da gerçekleştirildi

ENPI Karadeniz Havzasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı kapsamında 1 Ağustos 2013 tarihinde başlayan Karadeniz Nehir Havzalarının Tarımsal Kirlenmelere Karşı Çevresel Korunması için Bölgesel İşbirliği kısa adıyla REPAIR projesinin ikinci çalıştayı İstanbul’da gerçekleştirildi. 10-11 Nisan tarihleri arasında Taksim Green Park Hotel’de gerçekleştirilen toplantı, toplamda 5 ülkeden 29 uzman katılımcıya ev sahipliği yaptı.

repair-afis

Projenin yararlanıcısı olan tüm ülkelerdeki ortakların bir araya geldiği toplantının açılış konuşmasını AHDER adına Erdal Bayraktar yaptı. Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği (Türkiye), Agro-Business Consulting (Gürcistan), Regional Environmental Centre(REC) Moldova (Moldova), Pro Rural Invest (Moldova), Black Sea – Danube Coastal Association for Research and Development (Bulgaristan) ve Eco Counselling Centre Galatti (Romanya) ortaklığında projenin uygulanacağı bölge için ortak çözüm önerilerinin geliştirildiği toplantıda, açılış konuşmasının ardından ilk sözü alan Gürcistan temsilcisi Beso Partsvania, söz konusu bölgelerde çevresel korumanın sürdürülebilir kılınması ve ortak problemlerin çözümünde birlikte çalışmanın önemine değindi.

AHDER adına kürsüye çıkan Dr. Halim Aytekin Ergül ve Dr. Aykan Karademir, sırasıyla Sakarya Nehir Havzası’na ilişkin tarımsal verileri ve su verilerini istatistiksel grafikler eşliğinde paylaştı. 824 km uzunluğa sahip olan Sakarya Nehri’nin üzerinde bulunan akarsu havzalarının Türkiye’nin toplam yüzölçümünün %7,5’ini kapladığını, bu açıdan da ülkedeki tarımsal faaliyetler için çok büyük öneme sahip olduğunu anlatan Halim Aytekin Ergül, ilaçlama işlemlerinde yeni nesil kimyasalların kullanılması ve tarımsal alanlarda çalışan yöre sakinlerin eğitilmesi gerektiğini aktardı. Hemen ardından söz alan Aykan Karademir ise, Sakarya Havzası’ndaki toplam nüfusun %82’sine atık su arıtma hizmeti verildiğine dikkati çekti.

20-29 Mayıs tarihleri arasında Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te diğer ülkeler tarafından bir keşif ziyareti gerçekleştirilecek.