17 Ağustos’ta ortak deprem bildirisi

17 Ağustos depreminin 11. yıldönümünde Kent Meydanı’nda yapılacak olan etkinlikte İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya şubesi ve sivil toplum kuruluşları ortak deprem bildirisi okuyarak yöneticileri deprem gerçeğine karşı uyaracak.

İMO Sakarya  şubesi ve Kent Konseyi’nin başını çektiği 16 Ağustos Pazartesi günü saat 23:30’da Kent Meydanı’nda yapılacak olan ’17 Ağustos Deprem Şehitlerini’ anma etkinliğinde yaklaşan deprem tehlikesine dikkat çekmek amacıyla ortak bildiri okunacak. Kent Konseyi başta olmak üzere organizasyonu destekleyen kurum ve sivil toplum örgütlerinin imzasının bulunduğu ortak bildiriyi İMO Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar’ın okuyacak.

Tüm Sakarya halkını Kent Meydanı’na davet ettiklerini söyleyen Gürpınar, “Depreme karşı duyarlılığımızı göstermek, sağlıksız kentleşme ve kaçak yapılaşmaya dur diyebilmek için, güvenli yapılar üreterek depremle yaşamayı öğrenebilmek için, depreme karşı önlem almamanın cinayet olduğunu hatırlatmak ve yaşanabilir bir kenti birlikte yaratabilmek için Kent Meydanı’nda buluşalım” diye konuştu. Etkinlik kapsamında deprem fotoğrafları sergisi, filmler gösterileri ile depremle ilgili kompozisyon ve şiir okumaları yapılacak.

Aynı gece saat 02.00’dan itibaren ise deprem şehitlerini anma etkinliği düzenlenecek. Etkinlik kapsamında Kent Meydan’ında insanların deprem bilincini artırmak için  standlar açılacak. Kızılay ise kan bağış çadırı kuracak.