Savory’nin şaşırtıcı keşfi, iklim değişikliğine çözüm olabilir mi?

Küresel iklim konusunun ne kadar kasvetli hale geldiğini hepimiz biliyoruz. Kuraklık ve sıcaklık artışının seyri hepimizi endişelendiriyor. Dünya nüfusu artıyor. Ormanlar ve yeşil alanlar yok oluyor; milyarlarca insan çölleşmiş alanlarda yaşama tehditiyle karşı karşıya kalıyor. Evet, bütün bu tablodan haberdarız!

Çölleşmeye karşı, bunca zamandır yanı başımızda olduğu halde gözden kaçırdığımız basit bir çözüm var mı? Allan Savory böyle bir çözümün olduğunu düşünüyor. Ödüllü biyolog ve arazi yönetimi uzmanı Savory, geçtiğimiz günlerde Long Beach’te gerçekleşen TED 2013 konferansının en etkileyici konuşmacılarından biriydi.

Peki Savory’nin iklim değişikliğine karşı sunduğu çözüm nedir?

Çölleşme riskiyle karşı karşıya olan araziye binlerce çiftlik hayvanı yerleştirilmeli. Bu hayvanların bir sürü halinde orada bulunması ve belli bir hızda hareket etmeleri sağlanmalı. Bu şartlar, geçmiş asırlardaki büyük sürülerin hareketinin o bölgede taklit edilmesini sağlayacaktır. Savory’e göre, sürülerin hareketiyle meydana gelecek çiğneme ve gübreleme, arazinin başınızı döndürecek bir hızda tekrar yeşillenmesini ve verimli hale gelmesini sağlayacaktır.

Bu sayede, iklimle ilgili çok önemli bir fayda sağlanmaya başlanır. Çünkü yeşillenen arazi, atmosferdeki karbondioksiti temizler ve topraktan karbon salınımını da engeller. Savory’e göre, bu tekniği global olarak uygularsak her saniye caddelerden 6.000 otomobil kaldırmış kadar büyük bir etki yaratabileceğiz.

 

savory den iklim değişikliğine çözüm

Geçmişte hayvanların çölleşmeye neden olduğunu düşünen Savory, 40.000 filin ölümünden sorumlu

Diğer biyologlara göre, bu canlı hayvan sürüsü çözümü tamamen mantık dışı. Hatta onlar uzun süredir, hayvanların çölleşmeye çözüm olabileceğinin tersine, hayvanların çölleşmeye neden olan bir etken olduğunu düşünüyorlar. Savory de birkaç yıl boyunca diğer biyologlarla aynı safta yer aldı. Hatta o safta yer aldığı dönemdeki önerilerini yetkililer uygulamaya koydu ve ne yazık ki Afrika ulusal parklarında yaşayan 40.000 fil öldürüldü. Bu katliamdan sorumlu olan Savory, hayatının en üzücü dönemi olan o günleri asla unutamayacağını belirtiyor.

allan savory


“Daha fazla ümit vadeden bir çözüm düşünemiyorum”

Ancak bu yaşananlar, aynı zamanda onu probleme gerçek bir çözüm getirebilmek adına güdülemiş. Şimdi bu çözümü bulduğunu ifade ediyor ve şöyle diyor: “Gezegenimiz, çocuklarımız, onların çocukları ve tüm insanlık için bundan daha fazla umut vadedebilecek bir başka çözüm düşünemiyorum”.