Ron Finley: Kendi yiyeceğini yetiştirmek, kendi paranı basmak gibidir

Bu ilham verici TED seminerinde Ron Finley, nasıl “bahçe haydutları” (gangster gardeners) olacağımızı ve istersek küreklerimizi nasıl silah gibi kullanabileceğimizi anlatıyor.

ron finley

Gıda çölünden nasıl kurtulacağız?

Finley, “Kendi yiyeceğini yetiştirmek, kendi paranı basmak gibidir” diyerek bizi yeni bir mücadeleye davet ediyor. Ron ve onun gönüllü ekibi, kentte yaşayanların en büyük sorunu olan “gıda çölü”nden nasıl kurtulacağımız konusunda yol gösteriyor.

Sanatçı ve tasarım uzmanı Ron Finley, yaşadığı yer olan South Central Los Angeles’taki durumu görmezden gelememiş. Finley’e göre, yaşadığı bölgede sağlıklı yiyeceğe erişmenin imkanı yok! Bölgede sunulan tek şey fast-food. Bu yüzden her iki çocuktan birinin yakalandığı Tip 2 diyabet hastalığı, Finley’in yaşadığı bölgede oldukça yaygın. Daha da kötüsü, hastalığın tedavisi olmasına rağmen, sağlıklı yiyeceğe ulaşma imkanı olmadığından bölgedeki sağlıksızlık ve ölüm oranları yükselmeye devam ediyor. Finley, bu olup bitenleri izlemekten yorulduğunu ifade ediyor.

finley

Kaldırım kenarında sebze yetiştirerek başlayan hikayesi onu gerçek bir kentsel tarım kahramanı yaptı!

Finley’nin sağlıklı ve erişilebilir “gıda ormanı” hareketi, kendi evinin önündeki kaldırımın kenarında yetiştirmeye başladığı sebzelerle başlamış. Ardından, bu sebze bahçesini kapatmasına neden olacak pek çok engelle karşılaşmaya başlayan Finley’in mücadelesi büyümüş. Zamanla; gıda, refah ve eğitim adına daha büyük hareketin sözcüsü haline gelmiş.