Şili 7.2 büyüklüğünde artçı depremle sarsıldı

İki hafta önce 8,8 büyüklüğünde bir deprem felaketi yaşayan Şili’de 7,2 büyüklüğünde bir artçı deprem meydana geldi. Yerbilimciler 8.8 büyüklüğünde bir depremin ardından 7.2’lik bir artçı deprem yaşanmasının olağandışı olmadığını belirtti.

Şili’de yeni Devlet Başkanı Sebastian Pinera’nın göreve başlaması sebebiyle parlamentoda düzenlenen tören sırasında meydana gelen şiddetli deprem, aralarında yedi Latin Amerika ülkesinin devlet başkanının da bulunduğu davetliler arasında büyük panik yarattı.

Amerikan Jeoloji Merkezi’nden yerbilimci Don Blakeman, 12 Ocak’ta Haiti’yi yerle bir eden depremden daha şiddetli bir artçı deprem yaşanmasının normal olduğunu söyledi.

Depremden sonra aynı fay hattında meydana gelen artçı depremler için Blakeman, 8.0’dan büyük depremlerde 7 büyüklüğünde artçı depremlerin görülmesini beklediklerini, şiddetli artçı  depremlerin yeni artçıların habercisi olduğunu belirtti.

Şili Ulusal Acil Durum Bürosu, Valparaiso ve Los Lagos, Congress için tsunami uyarısında bulundu.

Şili’de 27 Ocak’ta yaşanan depremin ardından 7’nin üzerinde bir , 6-7 büyüklükleri arasında 10, 5 ve üzeri en az 150 artçı deprem yaşandı.