Concepcion Şili depremi ile üç metre batıya kaydı

Geçtiğimiz ay Şili’nin batı kıyılarını vuran 8.8 büyüklüğündeki deprem Concepcion şehrinin en az üç metre batıya kaymasına neden oldu.

Şili’de yerbilimcilerin içinde bulunduğu dört üniversite ve çeşitli kurumlardan alınan veriler depremin etkilerini çok net açıklıyor.Geçtiğimiz ay yaşanan depremle Nazca plakasıyla Kuzey Amerika plakasına doğru kaydı. Amerikan Jeoloji Merkezi’nin yaptığı açıklamaya göre 8.8 şiddetinde yaşanan depremin ardından  birçoğu 6.0 ‘ın üzerinde onlarca artçı deprem yaşandı.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’da da hissedilen deprem şehrin, 2.54 cm batıya, Şili’nin başkenti Santiago’nun da 27 cm kuzeybatıya kaymasına neden oldu. Valparaiso ve  Mendoza kentleri de deprem sonrasında önemli ölçüde kayma yaşadı.

Ohio Devlet Üniversitesi’nden Profesör Mike Bevis’in 1993 yılında Kuzey ve Merkez Andlarda yer hareketlerin ölçümüyle ilgili hazırladığı proje kapsamında 25 GPS istasyonunun daha  kurulmasıyla tüm bölgede yer hareketleri belirlenebilecek,  bu ölçümler sismik hareketlerin oluşum sürecini anlamada yardımcı olacak.