Şili’de 8.3’lük Deprem

Güney Amerika kıtasının afetlerle sık sık karşı karşıya gelen ülkesi Şili’de 8.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. 5 kişinin hayatını kaybettiği Şili’de 8.3’lük deprem sonrası yaklaşık 1 milyon insan tsunami uyarısından dolayı tahliye edildi. Sahilleri 4.5 metrelik dalgalar vurdu.

Şili’de sahil şeridine 130 kilometre uzakta ve 8.3 şiddetim bir deprem meydana geldi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamada depremde 5 kişinin hayatını kaybettiği ve 20 kişinin yaralandığı belirtildi. Ülke çapında 1 milyon kişinin tsunami riski taşıyan bölgelerden tahliyesinin gerçekleştirildiği ifade edildi.

Depremden en çok etkilenen şehirler olan; Coquimbo’da 4.5, Tongoy’da ise 2 metrelik dalgalar insanları korkuttu.
Her iki bölgenin de felaket bölgesi ilan edildiğini açıklayan Devlet Başkanı Michelle Bachelet’in yarın felaket bölgelerinde incelemelerde bulunacağı duyurulurdu.

Çevre ülkeler için uyarı yapıldı

Depremin ardından Şili, Ekvador, Peru ve Hawai’yi tsunami dalgalarının vurabileceği uyarısı yapıldı.
Fransız Polinezyası, Japonya, Yeni Zelanda, Fiji, Vanuatu, Solomon Adaları ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaleti için de uyarı yapıldı.
Şili hükümeti, halktan kıyı bölgelerini terk etmesini isterken, 4.5 metre yüksekliğindeki tsunami dalgası da Şili kıyılarına ulaştı. Bölgeden gelen ilk görüntülerde, sokakların suyla kaplandığı görüldü.
8.3 büyüklüğündeki depremin ardından Şili’de 6.4 ve 6.2 büyüklüğündeki iki artçı sarsıntı da meydana geldi.

2010 yılındaki deprem 525 kişi ölmüştü

Şili’de 2010 yılında 8.8 büyüklüğündeki depremde 525 kişi hayatını kaybetmişti.