Sürdürülebilir alışveriş için tasarlanan kişisel asistan

İklim değişikliği konusundaki farkındalığı artan tüketiciler, gıdanın üretim süreci ve nakliyatı konusunda daha derinlemesine bilgi talep etmeye başladı.

sürdürülebilir alışveriş mobil

Bu talep nedeniyle; alışveriş davranışları, ürün hakkında talep edilen bilgi ve tüketicinin psikolojisi üzerinde bir araştırma yapıldı ve Sustainable Shopping (sürdürülebilir alışveriş) adlı bir cihaz tasarlandı. Konsept tasarım aşamasındaki bu portatif cihaz yalnızca gıdanın besin değerlerini karşılaştırmakla kalmıyor aynı zamanda üretim, ambalaj ve nakliye süreçleri gibi diğer sürdürülebilirlik faktörlerini de tüketiciye sunuyor. Cihaz yaptığı değerlendirme sonucunda ürün için bir skor tanımlıyor ve böylece tüketicinin bu ürünü satın almak konusunda karar vermesine yardımcı oluyor.

sürdürülebilir alışveriş mobil 2

Kişisel bir asistan gibi çalışıyor

Kullanıcı Sustainable Shopping ile bir alışveriş listesi oluşturabiliyor. Cihaz, profiline ve satın alma davranışlarına bağlı olarak kullanıcının sürdürülebilirlik prensiplerini de zamanla tanıyor.

Sustainable Shopping’in bir başka özelliği de fiyat karşılaştırması yapabilmesi ve size uygun satıcıları gösteren dijital bir harita oluşturabilmesi. Başka bir deyişle cihaz zamanla sizi tanıyor ve kişisel bir asistan gibi çalışmaya başlıyor.

sürdürülebilir alışveriş mobil 3

Cihazın kendisi de sürdürülebilir olmalı

Piyasadaki pek çok mobil elektronik cihazın toksik materyallerle (arsenik, kurşun, civa vb) yapıldığı bir gerçek. Konsept aşamasındaki Sustainable Shopping’in üretimine geçildiğinde, kullanılan materyallerin de misyonu gibi sürdürülebilir olması gerekir.

sürdürülebilir alışveriş 4

sürdürülebilir alışveriş üretim zinciri

Tasarım, Martin Hanberger‘e ait.