Uganda’da sel felaketi

Geçtiğimiz hafta Uganda’nın doğusunda bulunan Butaleja’yı vuran sel ve toprak kayması yüzünden Elgon Dağı bölgesinde yaşayan 300 bin insan yaşadıkları bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bakan Ecweru, 500 bin kişinin yaşadığı Uganda’nın batısında bulunan Rwenzori ve Kigezi bölgelerinin de sel ve toprak kayması riski altında bulunduğunu, ayrıca geçtiğimiz haftasonu Kabarole ve Kisoro’da üç kişinin ölümüne sebep olan sel sularının Karamoja, Lango, Teso ve Kampala bölgelerini de tehdit ettiğini ekledi.

Bududa’da 83 cesedin kurtarma ekipleri tarafından bulunduğunu, 300’den fazla kişinin hala kayıp olduğunu belirten Ecweru, selden etkilenen Nametsi, Kubweho, Namangasa köylerinde sadece 31 kişinin canlı olarak kurtarıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Yoweri Museveni ise, tüm cesetlere ulaşana kadar çalışmaların devam edeceğini, helicopter yardımı için Birleşmiş Milletlerden ve diğer kuruluşlardan yardım alacaklarını söyledi.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Dairesinin (OCHA) Cenevre’deki sözcüsü Elisabeth Byrs, ülkede seller ve toprak kayması nedeniyle Butaleca bölgesinde 2 bin kişinin evsiz kaldığını, 7 kasabanın sellerden etkilendiğini belirtti.

Byrs, Uganda Kızılhaç’ına göre, aşırı yağışların neden olduğu toprak kaymasında 300 kişinin ölmüş olabileceğini, dağlık Bududa bölgesinde 10 binden fazla kişinin tahliye edilebileceğini söyledi.

Sözcü, buldozerlerin ve makinelerin toprak kaymasına yol açabileceği, bu nedenle kurtarma ekiplerinin toprak altında kalanları küreklerle kurtarmaya çalıştığını belirtti.

Ekiplerin önceliğinin halka içme suyu sağlamak olduğunu söyleyen sözcü, seyyar bir kliniğin kurulduğunu, gıda ve içme suyu dağıtımının başladığını, ancak aşırı yağışların yardımları zorlaştırdığını vurguladı.