Ülkeyi bir günde temizlemek? Haydi yapalım!

Let’s do it  Türkiye sizi, 11 Mayıs’ta tüm ülkeyi atıklardan temizlemeye, keyifli bir gün geçirmeye ve çevreye duyarlı kişilerin bir araya gelerek nasıl bir fark yaratabileceğini ortaya çıkarmaya çağırıyor.

haydi yapalım türkiye lets do it

Let’s Do It! (Haydi yapalım!) hareketi nasıl doğdu?

2008 yılında küçük bir Baltık ülkesi olan Estonya’da filizlenen “Let’s Do It!” (Haydi yapalım!) fikri,  3 Mart tarihinde 50.000 kişinin bir araya gelişi ve ülkenin her yerindeki 10.000 ton çöpü 5 saat içinde temizlemesiyle sonuçlandı. Eylemin görüntüleri bir anda yayıldı ve şu anda tek günde temizlik modeli 15 ülke tarafından şok edici sonuçlarla tekrar edildi. Toplam katılımcı sayısı 2.5 milyonu buldu. Haydi Yapalım! modeli, 2012 yılı boyunca Dünya Temizliği (World Cleanup) kampanyasıyla aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkede uygulandı. Bugüne kadar toplam 96 ülkede 115 temizlik düzenlendi ve toplam 7 milyon gönüllü etkinliklerde yer aldı. Toplam 100.000 ton atık toplandı.

Let’s do it! Modeli Nedir?

Katı atık sorunu olan bir ülkede, bu sorunu çözmek isteyen insanların girişimiyle,

1) atıkların haritalanmasına başlanır,

2) kamuoyunda bu konuya dikkati çeker,

3) tüm halk işbirliğine davet edilir,

Sonuç olarak; ülkeyi 1 günde temizlerler.

Türkiye ilk kez geçtiğimiz yıl harekete dahil oldu

İlk kez 2012 yılında Türkiye’de Dünya Temizliği kampanyasında Haydi Yapalım! Türkiye adı ile bir Türkiye Temizliği düzenlendi. Üsküdar ve Adalar (İstanbul), Burdur, Mudurnu (Bolu) ve Amasya olmak üzere beş noktada yapılan temizliklere yaklaşık 1300 kişi katıldı. 1 tonu geri dönüştürülebilir olmak üzere 13 ton atık toplandı. Tamamen gönüllü bir ekip 2013 Türkiye Temizliği’nin hazırlıklarına devam ediyor.

lets do it türkiye nerelerde

Türkiye’de 17 ilde etkinlikler düzenleniyor

Türkiye’de Let’s Do It! (Haydi yapalım!) kampanyasına katılım şu illerde gerçekleştiriliyor: Adana,Adıyaman, Ankara, Amasya, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Eskişehir, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya-Doğanşehir, Sakarya, Trabzon. Kendi bölgenizdeki yetkili kişi ve kuruluşların iletişim bilgileri için tıklayın.