Evcil hayvanlar için afet çantası nasıl hazırlanır?

Sevgili dostlarımızın; yangın, deprem, sel ve benzeri felaketlerden sonra da hayatta kalabilmek için bizlerin ilgi ve bakımına ihtiyaçları var.

Hatta belki de dostumuzu düşünerek yapacağımız acil durum çantası vesilesiyle, kendimiz için yapmamız gereken hazırlıkları da bir kez daha gözden geçiririz.

Evcil hayvanlar için hazırlanacak bir acil durum çantasında aşağıdaki 8 temel malzemenin bulunması gerekir:

Su

Afet sonrasındaki en büyük sorun temiz su erişiminin zorlaşmasıdır. Dolayısıyla evcil hayvanlar için de su acil durum çantasında bulunması gereken en önemli şeydir.

Yiyecek

Evcil hayvanlar için ıslak, konserve yiyecekler tercih etmek daha uygundur. Böylece yiyeceklerden de bir miktar su alırlar ve daha az su ihtiyacı hissederler. Konserve açacağı almayı unutmayın.

İlaç

İnsanlar gibi, evcil hayvanlar da bazı kronik hastalıklara sahiptir. Dolayısıyla sevgili dostunuzun her zaman ihtiyaç duyduğu bu ilaçları yanınıza almanız gerekir.

Sahipliğinizi kanıtlayan dökümanlar

Özellikle fotoğraflar ve resmi belgeler önemlidir. Afet sonrası, ailenizle birlikte bir barınağa yerleşmeniz durumunda köpeğinizi yanınıza alamayabilirsiniz. Belki de tersine geçici olarak kedinizi ya da köpeğinizi bir barınağa bırakmanız gerekebilir. Daha sonra onu arayabilmeniz, bulabilmeniz ya da geri alabilmeniz için bu belgelere ihtiyacınız olabilir.

Aşılarını belgeleyen döküman

Köpeğinizi geçici olarak bir barınağa bırakmak istediğinizde , barınak sizden bu belgeleri isteyebilir.

Tasma ve/veya taşıma aracı

Acil durumlarda evcil hayvanlar korku ve panik nedeniyle kendini güvende hissedeceği bir yere gizlenmek ister ve kaybolabilir. Bu nedenle evcil hayvan bir yerde mahsur kalabilmekte ya da yaralanabilmektedir. Kopmuş elektrik kabloları, enkazlardaki materyaller ve kirli su da hayvanın sağlığını tehdit edecektir. Bu nedenle tasma ya da taşıma araçları kullanarak sevgili dostunuzun sizden uzaklaşmasını engellemeniz gerekecek.

Kimlik etiketleri ve/veya mikroçip

Biricik dostunuzu kaybetmeniz durumunda ona kavuşabilmeniz için tek şansınız bu etiketlerden kullanmaktır. Bu çözümü uygularken, iletişim bilgilerinizin güncel olduğundan emin olun. Ayrıca acil bir durumu beklemeden çip taktırmanız da kayıp dostunuzun yerini tespit etmek için iyi bir çözümdür.

İlk yardım malzemeleri

En yakın hayvan kliniklerinin iletişim bilgilerini de içeren bir ilk yardım çantası hazırlamanız önemlidir. Çantaya gazlı bez ile yarayı dezenfekte edecek bir solüsyonu mutlaka eklemeniz ve diğer malzemeler için veterinerinize danışmanız önemlidir.

evcil hayvanlar için afet çantası