Van’da 5,6 büyüklüğünde deprem

Van’ın Edremit merkezli 5,6 büyüklüğünde meydana gelen deprem’de şehir merkezinde bulunan 5 katlı Bayram Otel’i yıkıldı. Göçük altında insanların olduğu öğrenildi.

9 Kasım 2011, AHDER- Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesinden alınan bilgiye göre; Saat 21:23’te 5,6 büyüklüğünde bir deprem  meydana geldi.Van’ın merkezine 17 kilometre uzaklığında olan Edremit ilçesinde 5,6 büyüklüğünde meydana gelen depremin bilançosu her geçen dakika ağırlaşıyor. Edremit’teki son depremin Van’da çok sayıda binanın çökmesine neden olduğu bildirildi.

Alınan bilgiye göre Van’da basın mensupları ile çok sayıda turistin kaldığı Bayram Oteli’nin yanı sıra Aslan Otel ile Açı Dershanesinin binası ile çok sayıda sağlam ya da hasarlı binanın çöktü. Çöken binaların enkazında çok sayıda insanın kaldığı belirtiliyor. Yaklaşık iki hafta önce 7:2’lik depremin vurduğu Van sallanmaya devam ediyor.

Depremin, içinde yaklaşık 35 kişi olan Van merkezdeki bir oteli yıktığı, sağlık görevlilerin ve kurtarma ekiplerinin bölgede çalışmalara başladığı, otelde basın mensuplarının da olduğu, sokaklarda panik havası yaşandığı yönünde bilgiler edinildi.