Van’da Son Durum

Van’da meydana gelen 5,6’lık depremin ardından 27 kişi enkazdan kurtarıldı, 7 kişi hayatını kaybetti.

10 Kasım 2011, AHDER- 5,6 büyüklüğündeki depremde 2 otel ve 1 dershanenin de aralarında bulunduğu 25 bina yıkıldı. Bu binalardan 21’inin boş olduğu tamamen yıkılan iki otel ile 2 binanın enkazında arama, kurtarma çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Depremin merkez üssü olan Edremit’te ise yıkılan bina olmadığı öğrenildi.

Otelde hasar vardı.

Bölgede görev yapan gazetecilerin ve başta Kızılay olmak üzere yardım kuruluşu görevlilerinin kaldığı 5’er katlı Bayram ve Aslan Otelleri depremde tamamen yıkıldı. Enkaz altında kalanların “Yardım edin” çığlıkları duyuldu.
Tamamen yerle bir olan Bayram Oteli’nde ilk depremin ardından orta derece hasar meydana geldiği, buna rağmen otelin çalışmaya devam ettiği belirlendi. Bölgede yaşanan ilk felaketin ardından çok sayıda gazeteci ve yardım ekibinin bölgeye gitmesi nedeniyle, hasarlı otelin tam kapasite hizmet verdiği öğrenildi. Hasarlı Bayram Oteli’nin enkazının altında 36 kişi, Aslan Oteli’nin enkazının altında ise 10 kişinin bulunduğu iddia edildi. Bayram Otel’de kalan DHA muhabirleri Sebahattin Yılmaz ve Cem Emir’den haber alınamadı. Kurtarma ekipleri her iki otelin enkazı altından 16 kişiyi sağ çıkardı.
Bölgede meydana gelebilecek patlamalara karşı elektrikler kesildi, kurtarma ekipleri çalışmalarını el fenerleri ve jeneratörler aracılığıyla sürdürdü. 7,2’lik depremde hasar gören Van Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde de yangın çıktı. Hastane boşaltılırken, yangın kısa sürede söndürüldü.

Okul tatili uzatıldı.

Van ve ilçelerinde 7,2’lik deprem sonrasında okullar 14 Kasım’a kadar tatil edilmişti. Dünkü 5,6’lık deprem sonrasında Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okulların açılmasının 5 Aralık’a kadar ertelendiğini bildirdi.

23 Ekim’den sonra 2 binin üzerinde artçı meydana geldi.

Van’da 23 Ekim’de meydana gelen ve 604 kişinin ölümüne neden olan 7,2 büyüklüğündeki depremin üzerinden günler geçmesine rağmen artçı sarsıntılar sürüyor. Van’da önceki gece 00:05’te merkez üssü Van gölü olan 5,5 büyüklüğünde bir artçı meydana geldi. Dün saat 21:23’teki 5,6 büyüklüğündeki deprem ise şu ana kadar meydana gelen en büyük artçı oldu. Kandilli Rasathanesi verilerine göre dün akşam itibarıyla, 7,2’lik depremden sonra 2 bin 242 sarsıntı meydana geldi. Bunlardan 9’unun 5 ve 5’in üstünde olduğu belirtildi.

Ana deprem mi artçı sarsıntı mı?

Van’da dün meydana gelen 5,6’lık depremin ana deprem mi artçı mı olduğu konusunda uzmanlar anlaşamadı.
– İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü öğretim üyesi Doç Dr. Oğuz Gündoğdu: Başlangıç depreminin bölgedeki dengeyi bozduğu ve sağdaki soldaki bütün faylarda hareket başladığı görülüyor. Van Gölü’nün güneyinde daha fazla bir aktivite var. 7,2’nin etkisi bütün bölgeye yayılıyor. Gölün içi tam bilinmiyor, litaratürde olmayan faylar aktif oldu. Hayalet fay dediğimiz yüzeyin çok az altında olan ve haritalarda görülmeyen faylar ve kırıklar ortaya çıkıyor. 7,2’lik ilk deprem de böyleydi, artçıları da böyle. Van ve çevresindeki hayalet faylar aktif hale geldi.

– İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr.Okan Tüysüz: 7,2 büyüklüğündeki depremin artçıları 6’ya ve üstüne çıkabilir. Şu ana kadar 5’in üzerinde artçı depremler o bölgede oldu. Ama 6’nın üzerinde de artçılar önümüzdeki günlerde artabilir. Bu 6’nın üzerine çıkabilir diyoruz ama bu 1 yılı da bulabilir.

– Hacettepe Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Erçin Kasapoğlu: Bu sarsıntı 7,2’nin artçısıdır. Orada olağanüstü bir artçı birikmesi var. Artçılar devam edecek. Önceki gün meydana gelen 5,1 şiddetindeki deprem suda olmuştu. Bu son deprem ise karada olmuştur. Karaya yakında olmuştur. Mağma yükselmesi ile fay hattı yeniden harekete geçmiş ve kırılmalar olmuştur.

– Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik: Eldeki veriler, bölgedeki kırılmanın halen devam ettiğini gösterdi. Ana şok 7,2 olduğu için 6,2’yi görme ihtimali var. Şu anda en yükseği 5,6 civarında kaldı. Bu bölgede, Türkiye’deki yanal atımlı faylara göre artçı şok aktivitesi çabuk sönmüyor. Bir süre daha artçı sarsıntılar devam edecek gibi duruyor.

– Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Doğan Kalafat: “Bu deprem, 7,2 büyüklüğündeki deprem sonucunda oluşan sistem içerisindeki farklı bir parçanın kırılmasıdır. Artçı deprem değildir.”