Volkanik küller İstanbul’da

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, kül bulutlarının dün gece kuzeyden Türk hava sahasını etkilemeye başladığını bildirirken, Zonguldak, Samsun ve Sinop hava sahalarında 20 bin ila 30 bin feet arasındaki hava sahası kapatıldı. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar da ülke genelinde yağışların avantaj olduğunu söyledi.

Çağlar, ”Bu ayrımı özellikle vurguluyorum. Şu anda Türkiye için bir tehlike arz etmiyor ama bunu izlemek lazım. Volkanik etki devam ettiği sürece, ileriki dönemlerde olursa otomatik olarak atmosferdeki sirkülasyona bağlı olarak ülkeler etkilenebiliyor. Türkiye’de Orta Karadeniz civarı etkilendi. Sinop, Samsun, Bartın… Tahminlerimize göre çok az etkilenmeyi bekliyorduk, öyle de oldu. Şu an için tehlike arz etmiyor, sorun yok. ‘Özellikle volkanik etki şu anda çok azalmış durumda. Türkiye’yi de yukarı seviyedeki rüzgarların etkilemeyeceğini bekliyoruz ama Orta Avrupa nispeten etkileniyor” dedi.

Türkiye için ”havacılık ve yer” açısından önemli bir sorun olmadığına işaret eden Çağlar, Afrika, Arabistan Yarımadası ve sahradan gelen toz bulutu ile İzlanda’dan gelen volkanik külün birbirine karıştığına da dikkati çekti.

Geceden bu yana aralıklarla etkili olan yağışın yarın da bu şekilde devam edeceğini dile getiren Meteoroloji İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım , ”İstanbul’daki yağışın, volkan patlamasıyla ortaya çıkan kül bulutlarıyla ilgisi yok. Yağışın, Kuzey Afrika üzerinden rüzgarla gelen ve atmosferin üst seviyelerinden taşınan toz bulutlarıyla ilgisi var. Bugün bazı vatandaşlarımız araçlarında lekeler görebilirler. Bu, tamamen rüzgarla gelen tozla ilintili” diye konuştu.

” Volkanik patlamalar aylarca sürebilir”

Geçen çarşamba gününden beri püskürttüğü kül nedeniyle Avrupa’daki hava ulaşımının felç olmasına neden olan İzlanda’daki Eyjafjallajökull Yanardağı’nın faaliyetlerinin aylarca sürme olasılığı şimdiden “kıyamet senaryolarının” yazılmasına neden oldu. Volkandaki aktivitenin önceki gece arttığını belirten İzlanda Üniversitesi’nden jeofizikçi Sigrun Hreinsdottir, “Gördüğümüz kadarıyla patlamalar birkaç hafta ara verip sonra yeniden başlayabilir. Bu durum aylarca sürebilir” dedi.

Külün faturası 1 milyar Euro

Yanardağın saçtığı kül bulutu, havayolu şirketlerine ağır darbe vurdu. Tümdünyada havayolu şirketlerinin 5 günlük kaybı 750 milyon Euro dolayında hesaplanırken, Türk şirketlerinin bu dönemdeki kaybı 30milyon Euro sınırına dayandı. İzlanda’da patlayan yanardağ Avrupa hava sahasını cehenneme çevirdi. Patlama sonrasında yayılan kül bulutları nedeniyle tüm dünyada 80 binden fazla uçak seferi iptal edildi.

1.377 Sefer İptal

Ulaştırma Bakanlığı ve Sivil Havacılık GenelMüdürlüğü yetkilileri, bu dönemde Türk havayolu şirketlerinin de toplambin 377 seferinin iptal edildiğini söyledi. Yetkililer, iptal edilen seferlerin yarısının Türk Hava Yolları’na (THY) ait olduğunu vurguladı. Yetkililer, kül bulutlarının Türk havayolu sektörüne etkisine ilişkin soruyu da Türk şirketlerine ait bin 377seferin iptal edildiğine işaret ederek, “İptal edilen seferlerin 682’si Türk Hava Yolları’na ait. Kalan 695 sefer ise diğer şirketlere ait. Kül bulutlarının Türk sivil havacılığına etkisi 30milyon Euro’ya yaklaştı” diye cevapladı. Yetkiler, “Bu sadece
havayollarının seferleriyle ilgili zarar. Bunun yanında yer hizmetleri, diğer
taşımacılıklar ve turizmi de eklediğimizde zararın boyutu 1 milyar lirayı
bulacaktır” diye konuştu. 

İptal edilen seferler

İç hat seferlerinde herhangi bir uçuş iptali söz konusu olmazken, Avrupa’da hava sahaları hala kapalı olan 14 ülkeye uşuş gerçekleştiremiyor.

İptal edilen seferler için tıklayınız.

http://www.thy.com/tr-TR/corporate/news/announcements/announcement.aspx?aid=4928

http://www.flypgs.com/pegasus-hakkinda/haberler/222/izlandada-volkanik-patlama-nedeniyle-iptal-edilen-ucuslar-hakkinda-duyuru.aspx

http://www.sunexpress.com/xq-tr/tr/basin/basin-bueltenleri.jsp#c4326