Yapmamız gereken bu gezegenin işletim sistemini anlamak

William McDonough TED konuşmasında, insanoğlunun üretim konusunda bugüne kadar yaptığı yanlışları, “modern kültür trajediyi strateji olarak benimsemiştir” deyişiyle ifade ediyor ve konuşması “beşikten beşiğe” sistemi ekseninde ilerliyor.

Beşikten beşiğe (cradle to cradle) sistemi nedir?

Bu sisteme göre, bir ürün için kullanılan materyaller, ürün kullanılamayacak kadar eskidiğinde yenisinin üretiminde kullanılabilecek şekilde geri dönüştürülebilir olmalı.

Cradle to Cradle kavramı Prof. Dr. Michael Braungart tarafından geliştirilmiştir. Cradle to Cradle sisteminin kullanımı, üretim süreçlerinin atık üretimini sıfıra indirdiği gibi, maliyetlerini de önemli oranda düşürüyor. Ürün, klasik geri dönüşüm sisteminden farklı olarak, tamamen doğa dostu yöntemlerle üretilir, kullanılır, işlevi bittikten sonra dönüştürülür ve tekrar kullanılır. Örneğin yeşil binalarda c2c sertifikalı ürünlerin kullanımı, binaların tasarım sürecinin eksiksiz ve amacına en uygun şekilde gerçekleşmesini sağlayacaktır. Sistem yeşil binalarda kullanıldığında inşaat sektöründe bir devrim niteliği taşıdığı gibi, aynı zamanda birçok sektörde de uygulanabiliniyor.

cradle-to-cradle-illustration