Yeni Zelanda’da olağanüstü hal uzatıldı

7 büyüklüğündeki depremin önemli maddi hasara yol açtığı ülkenin ikinci büyük kenti Christchurch’de, olağanüstü hal durumu yarına kadar uzatıldı. Ülkede artçı sarsıntılar devam ediyor.

Ordu da, binaların yıkılma riski ve yağma endişesi yüzünden bir bölümüne girişin yasak olduğu Christchurch kentinde asayişi sağlayan emniyet güçlerine takviye olarak göreve çağrıldı. Sivil Savunma Bakanlığı olağanüstü halin çarşamba gece yansına kadar uzatıldığını açıkladı.

Yetkililer, yaklaşık 2 milyar dolar maddi hasara yol açtığı tahmin edilen ve iki kişinin ağır yaralanmasına neden olan depremin ardından artçı sarsıntıların sürdüğünü belirttiler. Sabaha karşı 3.30’da Darfield kentinin 20 kilometre güneydoğusunda yerin 15 kilometre altında 5.4 büyüklüğünde artçı şok meydana geldi. Artçı şokun ardından 71 kişinin kaldığı Burnside Lisesi kapatıldı. Şehir konseyinin yaptığı açıklamaya göre,  lisede kalan  depremzedeler Addington’a gönderilecekler.

Evleri oturulamaz ilan edilen yaklaşık 200 kişi de geceleri barınaklarda geçiriyor. Okullar, mağazalar ve çok sayıda şirket dün de açılmadı.

Christchurch yerel havaalanı bu sabahki artçı sarsıntıdan dolayı 2 saat hizmet veremedi.