İzleyerek Öğrenin.

1 milyon çocuk

Çocuklarımızı eğitiyoruz, geleceğimizi güçlendiriyoruz

Ahder Başkan Yardımcısı Yeşim Hekim, çocuklarla gerçekleştirilen deprem eğitimi çalışmalarını şöyle ifade ediyor: “Ülkemiz deprem kuşağında yer almakta. 1999 yılında yaşadığımız Marmara depremi, bize acı tecrübeler edindirdi. Çocuklar öğrendikleri bilgileri aktarma ve paylaşma konusunda başarılılar. Okullarda verdiğimiz eğitimle, çocuklar aracılığıyla anne babalara ulaşmayı hedefledik. Çocuklar için eğitim sonrasında dağıtılmak üzere kitaplar hazırladık. Yapacağımız hazırlıklar alacağımız önlemlerle birlikte, zarar görebilirliğimizi azaltıp kapasitemizi yükseltebiliriz. Dolayısıyla afetin bize vereceği zararı minimuma indirgeyebiliriz. Çocuklarımızı eğitiyoruz, geleceğimizi güçlendiriyoruz.”

 

 

 

handan-turkoglu-2

Yapılaşmaya uygun olmayan zeminde yerleşmenin tehlikeleri nelerdir?

Doğal afetler, hiçbir yapılaşma olmadığı zaman tehlike oluşturmazlar. Ama üzerlerinde çeşitli yapılaşmalar olduğu zaman çeşitli tehlikeler oluşabilir. Örneğin sel yatakları üzerindeki binalar sular altında kalabilir.

Prof. Dr. Handan Türkoğlu, yapılaşmaya uygun olmayan zeminlere yerleşmenin neden olacağı çeşitli tehlikeleri anlatıyor.

ahder-cocuk-ersin-sati

AHDER’in çocuklar için yaptığı çalışmalar nelerdir?

AHDER’in şimdiye kadar gerçekleştirdiği çalışmalarla yaklaşık 790 bin çocuğa ulaştığını biliyor muydunuz?

Yaklaşık 790 bin çocuğumuza bire bir 40’ar dakikalık eğitimler verdik. Bu 40 dakikalık eğitimleri verdikten sonra çocuklarımıza basımını sponsorlarımız ve kurumsal sosyal sorumluluk çalışması yapan paydaşlarımızın üstlendiği ve içeriği AHDER tarafından hazırlanan eğitim materyallerini dağıttık. Afacan Dünya, Binaların Sırrı, İlkyardım, Yangın konulu bu kitapların içindeki bilgileri çocuk alıyor daha sonrasında ise bu bilgileri anne ve babasıyla paylaşıyor.

deprem-ani

Deprem sırasında ne yapmalıyız?

Deprem anında ne yapacağınızı, nerede duracağınızı biliyor musunuz? Deprem sırasında düşen, savrulan cisimlerden patlayan camlardan nasıl korunabiliriz?

Sarsıntı hissedilir hissedilmez: Çök-kapan-tutun hareketini yapmalıyız. 

Güvenli gördüğünüz bir yerde veya sağlam bir nesnenin yanında veya altında iki diz yerde olacak şekilde ÇÖK’ün.

Özellikle sırtınız pencerelere dönük bir şekilde parmaklarınızı birbirine kilitlemeden bir el ensede, bir el başta olacak şekilde  KAPAN’ın.

Sarsıntı sona erene kadar koltuk, oturma grubu veye masa gibi ağır ve büyük cismin yanındaysanız  bir el neseneye TUTUN’un.  

Bu posizyonla; paniği engelleriz ve hedef küçülterek bize zarar verebilecek cisimlerden korunabiliriz. Örneğin, zemin sarsılmaya başladığında veya büyük bir patlama duyulduğunda herkesin çök-kapan-tutun hareketini yapması gerekir. Vücudun kapladığı alanı küçülten bu davranış, bizi havada uçuşan, saçılan ve dökülen cisimlerden koruyacak ve onlara hedef olmayacak bir yerde yapılmalıdır. 

Burada önemli olan güvenli olarak belirlediğimiz alanda hedef küçültmek ve sakin olmaktır.

Gerçek bir depremde insanların paniğe kapılmadan doğru hareket etme şansının her çök, kapan, tutun egzersiziyle iki kat arttığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Önceden prova yaptığımızda,  olası bir deprem anında reflekslerimiz otomatik olarak bizi bu doğru davranışları yapmaya yöneltecektir.

Sarsıntı sırasında aynı odada çocuğunuz ile birlikte olmamanız halinde sarsıntı sürerken ona ulaşmaya veya onu yanınıza getirmeye çalışırsanız hareket eden kim ise o zarar görecektir. Bunun yerine doğru davranış biçimini – Çök – Kapan – Tutun  Pozisyonu – bir oyun gibi evin en küçük ferdi ile oynayıp sık sık tatbik etmeniz onun da farklı bir mekanda iken ‘deprem’ diye bağırdığınızda   ‘ÇÖK – KAPAN – TUTUN’ hareketini tıpkı oyundaki gibi uygulamasına yardımcı olacaktır.

Deprem, uçak, tren vb. kazalar, bomba veya bomba tehdidi, şiddetli fırtına gibi tehlikelerde çök-kapan-tutun hareketini uygulayarak kendinizi koruyabilirsiniz. İleri seviye eğitimlerimize katılarak, genel tehlikelerde çök-kapan-tutun hareketini nasıl yapmanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

deprem-sirasinda

Deprem öncesinde neler planlanmalıdır?

Depremden sonra evden nasıl çıkacağınızı hangi yolları kullanarak tahliye yapacağınızı biliyor musunuz? Çıkış yollarınız üzerindeki eşyalar tahliyenizi engelleyecek şekilde mi konumlandırılmış? Videomuzu izleyin, önleminizi alın!

Depremden sonra evden nasıl çıkılacak hangi yollar kullanılacak çıkış yolunuzun önünde engel var mı? Bunları önceden belirlemeliyiz. Yanınızda yardım etmeniz gereken biri var mı? Nereye çıkacaksınız? Bunların hepsinin önceden belirlenmesi, planlanması ve denenmesi gerekir.

deprem-sonrasi-2

Deprem sonrasında dışarıdaysak nerelerde durmamalıyız?

Deprem sonrasında eğer dışarıdaysak, deprem sonrası oluşabilecek zararlardan kendimizi korumak için nerelerde durmamalıyız?

Binalardan ve düşebilecek kiremitlerden, bacalardan, ayrıca reklam panolarından elektrik tellerinden köprülerden ve bahçe duvarlarından uzak durmalı ve mümkünse geniş/açık alanlara gidilmelidir.

aile-afet-plani

Neden aile afet planı yapmalıyız?

Aile afet planı nedir? Aile afet planı nasıl hazırlanır? Aile afet planını hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? gibi soruların cevabını bu videoda bulacaksınız.

Afetler herzaman her yerde olabilir ve afetlere müdahale etmekle yükümlü kişiler afet sonrası ihtiyaçlarımızı hemen karşılayamayabilirler. Kendimize ait en az 72 saatlik bir aile afet planı yapmamız gerekir. Planımızda evimizin güvenli yerleri afet çantamızın düzenlenmesi ve evi tahliye planımız yer almalıdır.

deprem-cantasi

Afet çantasının içinde neler olmalı?

Deprem çantası olarakta bilinen Afet çantasının içinde neler olmalı? Afet çantamız nerede durmalı? Bu soruların cevaplarını sizler için hazırladığımız videomuzda bulabilirsiniz.

Afet çantası deprem ve başka afetlerden hemen sonra ihtiycımız olabilecek eşyaların bir arada bulunduğu, evin kolayca ulaşabilen bir yerinde tutulan bir çantadır. İçinde ilkyardım çantası piller bir el radyosu, ilaçlar yedek kıyafetler sabun ve tuvalet kağıdı gibi hijyenik malzemeler, su biraz gıda hatta çocuklu aileler için oyuncak olabilir.