790 bin çocuğa deprem eğitimi verdik

Afete Hazırlık ve Deprem Eğitimi Derneği (AHDER) olarak çocukların, afet ve afetlere hazırlık bilincini arttırmayı amaçladığımız ve şimdiye kadar 790 bin çocuğa ulaştığımız 1 Milyon Çocuk 1 Milyon Aile projemizi 2012 yılında tamamlamayı hedefliyoruz.

Proje kapsamında derneğimizin “Afet Eğitmeni” eğitimi verdiği gönüllü üniversite öğrencilerimiz, ilköğretim okullarına giderek öğrencileri depreme karşı evde, okulda alınması gereken kişisel önlemler, deprem sırasında ve sonrasında sergilenmesi gereken davranışlar konusunda bilgilendiriyorlar.

Bu eğitimler sonrasında eğitimlerin kalıcılığını sağlamak amacıyla çocuklara derneğimiz tarafından hazırlanan afete hazırlık ve afet bilinci kitapları dağıtıyoruz.

Ağaoğlu, Aydın Doğan Vakfı, Başarı, Bursa Çimento Fabrikası, Bursa Uludağ Rotary, Caritas Türkiye, Çorlu Belediyesi, Ekinciler Demir Çelik Sanayi A.Ş., Gürpınar Belediyesi, İstanbul Boğaziçi Rotary Kulübü, Kale Oto, Koç Vakfı,Konak Belediyesi, Orhan Holding, Remax, Standard Profil,  Toyota Otomotiv Sanayi 1 Milyon Çocuk 1 Milyon Aile projemize destek vererek 790 bin çocuğa ulaşmamızda büyük rol oynadılar.

Depremleri en az zararla atlatabilmenin sağlam binalarla birlikte deprem bilinci edinmiş bireylerle mümkün olabileceği inancından yola çıkan derneğimizin, bugüne kadar deprem konusunda gerçekleştirdiği 1 Milyon Aile 1 Milyon Çocuk, Güvenli Yaşam Kültürü Projesi, Engelliler İçin Afete Hazırlık Projesi, Doğu Anadolu İlleri Deprem Eğitim Projesi, Afete Dirençli İşyerleri Projesi, Depreme Tiyatro ile Hazırlık Projeleri bulunuyor.

Türkiye’de afet öncesi hazırlık alanında uzmanlaşmış olan derneğimiz projelerini belediyeler, diğer sivil toplum kuruluşları ve afete duyarlı, sosyal sorumluluk bilincine sahip şirketlerle yaptığı sponsorluk anlaşmalarıyla hayata geçirerek bu alanda bir çok ilke imza attı.