Afetler bir yılda 222 milyar dolara mal oldu

Dünya genelinde 2010 yılında meydana gelen doğal ve insan kaynaklı afetlerin ekonomik maliyeti, 2009 yılındaki ekonomik maliyetin 3 katına yaklaşık 222 milyar dolara ulaştı.

Sigorta  şirketi Swiss Re’nin sigorta şirketlerinin maliyetlerini baz alarak hazırladığı rapora göre, bu yıl meydana gelen doğal ve insan kaynaklı afetlerin  sigorta şirketlerine maliyeti bir önceki yıla göre yüzde 34 oranında artarak 36 milyar dolara ulaştı. Sigorta sektörü geçen yılki felaketlerde 27 milyar dolarlık maliyetle karşılaşmıştı.

Bu yıl meydana gelen felaketlerin sigorta şirketlerine toplam maliyetinin 31 milyar doları doğal afetlerden, 5 milyar doları insan kaynaklı felaketlerden kaynaklandı.

Yaklaşık 222 milyar doları bulan felaketler zincirinde bu yılın 11 ayında meydana gelen 8 felaketin her birinin faturası 1 milyar doların üzerinde.

Felaketlerden maliyeti en yüksek olan şubat ayında Şili’de meydana gelen deprem. İlk tahminlere göre, felakette sigorta şirketleri 8 milyar dolar harcadı. Sigorta şirketlerinin Yeni Zelanda’daki deprem faturası 2,7 milyar dolar, Avrupa’daki Sintia fırtınasında ise 2,8 milyar dolar oldu. Sigorta şirketleri, Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısından zarar gören varlık sahiplerine ise yaklaşık 1 milyar dolarlık bir ödeme yaptı. Söz konusu felaketlerde yaklaşık 260 bin kişi hayatını kaybetti. Bu rakam, 1976 yılından bu yana en yüksek ölüm oranı. Geçen yılki felaketlerde 15 bin kişi yaşamını yitirmişti.