Çin’de ölü sayısı artıyor

Çin’in kuzeybatısındaki Qinghai (Çinhay) eyaletinde Çarşamba sabahı meydana gelen 7,1 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 760’e yükseldiği, 294  kişinin de kayıp olduğu açıklandı.

Şinhua haber ajansı, kurtarma ekiplerinin sözcüsü Şia Şüeping’den alınan bilgiye dayanarak yaralı sayısının 1176’sı ağır olmak üzere 11 bin 486 olduğunu bildirdi. 294 kişinin kayıp olduğu açıklandı.

15 bin evin yıkıldığı, 100 binden fazla kişinin evsiz kaldığı ülkede Çin Deprem Bürosundan Miao Chonggang Çinhay eyaletindeki evlerin %70’inin toprak ve ağaçtan yapıldığını, %20’sinin ise tuğla ve topraktan yapıldığını söyledi.

Deniz seviyesinden 4 bin metre yüksekte olan deprem bölgesinde halk geceyi dondurucu soğuk, şiddetli rüzgar, sık sık oluşan artçı sarsıntılarla geçirdi. Arama kurtarma ekipleri çalışmalarını güçlükle gerçekleştiriyor.

Brunei, Endonezya ve Myanmar’a yapacağı ziyaretleri erteleyen Başbakan Ven Cibao dün deprem bölgesine gitti. Yurt dışında bulunan Devlet Başkanı Hu Cintao da Venezuela ve Şili ziyaretlerini erteleyerek ülkesine dönmüştü.